Piłka nożna – wprowadzenie i ogólne zasady gry (część 1)

   Piłka nożna to najpopularniejsza grą zespołową na świecie. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zrzesza ponad dwieście federacji. Również w Polsce futbol jest niezwykle popularny. W Polsce pojawił się na stałe w latach 80 XIX wieku. Pierwszym regionem, gdzie kopano piłkę na poważnie była Galicja. Z istniejących do tej pory klubów palmę pierwszeństwa posiadają Wisła Kraków i Cracovia. Jednak pierwszym klubem była założona w 1904 roku Pogoń Lwów. Piłka nożna – wprowadzenie i ogólne zasady gry (część 1).

   W grudniu 1921 roku odbył się pierwszy mecz międzypaństwowy z Węgrami. Ważnym punktem w historii polskiej piłki nożnej były Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Pierwsze z udziałem polskiej reprezentacji. Niezwykłą decyzję podjął wówczas PZPN, dla lepszego przygotowania piłkarzy do zawodów, zawiesił rozgrywki ligowe. Udział w igrzyskach okazał się jednak kompletną klapą. Po porażce 0 do 5 z „bratankami”, zawodnicy wrócili do kraju. Pierwsze rozgrywki ligowe zainaugurowano w 1927 roku, zaś pierwszy udział w eliminacjach do Mistrzostw Świata miał miejsce w 1934 roku. 

Podstawowe informacje

   Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem zespołowym na świecie. W meczu biorą udział dwie drużyny. Na boisku może przebywać 11 zawodników z każdej drużyny, w tym z każdej po jednym bramkarzu. Niedopuszczalne jest rozpoczęcie gry, gdy drużyna posiada mniej niż 7 zawodników. Gra polega na strzelaniu bramek bez pomocy kończyn górnych. Bramka jest zdobyta, jeżeli piłka całym swoim obwodem przekracza linię bramkową pomiędzy słupkami bramkowymi i pod poprzeczką, zakładając, że drużyna, która zdobyła bramkę nie popełniła wcześniej jakiegokolwiek przewinienia przeciwko przepisom gry. Czas gry to dwie połowy po 45 minut z 15-minutową przerwą miedzy nimi.

   Dopuszcza się grę nogami, głową i niektórymi częściami tułowia. Piłkę kopie się po ziemi, dopuszczalne jest jej przerzucanie za pomocą nóg. W obrębie pola karnego chwytać piłkę rękoma ma prawo wyłącznie bramkarz drużyny broniącej. Gol pada w momencie, gdy piłka przekroczy linię bramkową całym swoim obwodem. Mecz wygrywa drużyna, która strzeli więcej goli. Dopuszczalny jest remis, choć w niektórych sytuacjach, gdzie wynik musi zostać rozstrzygnięty dopuszcza się przedłużenie czasu gry o dwie tyle samo trwające dogrywki. Gdy dogrywki nie przyniosą rozstrzygnięcia, następuje konkurs rzutów karnych.

Boisko do piłki nożnej / Źródło: Wikimedia Commons

Początki gry

   Nie jest możliwe ustalenie prapoczątków piłki nożnej, albowiem w grę przypominającą dzisiejszą piłkę nożną grano już w przedkolumbijskiej Ameryce (rytualne zawody Azteków), czy średniowiecznej Wenecji (calcio). Sam termin football pojawił się prawdopodobnie w średniowieczu w Anglii, a używano go do określania różnych gier, jednakże nie tych, które polegały na kopaniu piłki, ale tych, w które grano „na piechotę” (czy też na stopie, po angielsku on foot).

   Właśnie w Anglii w połowie XIX wieku zainaugurowano pierwsze rozgrywki. Tam też, w połowie wieku, po raz pierwszy spisano przepisy gry w piłkę nożną. Miały one na celu ujednolicenie zasad gry, której licznie oddawali się angielscy studenci i uczniowie prywatnych szkół. Pierwsze przepisy, w kształcie zbliżonym raczej do współczesnej gry rugby, powstały w Trinity College podczas spotkania, w którym uczestniczyli także przedstawiciele szkół prywatnych (public school) Eton College, Harrow School, Rugby School, Winchester College i Shrewsbury School, ale zasad tych nie udało się szerzej rozpowszechnić. Co więcej, niektóre kluby, jak na przykład Sheffield F.C., próbowały wprowadzać własne zasady i zakładały własne związki piłkarskie.

   Te sytuacje przyspieszyły powstanie The Football Association, Angielskiego Związku Piłki nożnej (zobacz: piłka nożna w Anglii), która w 1863 roku ostatecznie ustaliła jednolite przepisy. Obecnie zasady gry reguluje International Football Association Board (IFAB). W 1904 roku w Paryżu powstała Międzynarodowa Federacja Związków Piłkarskich. Zadeklarowała ona zaakceptowanie zasad ustalonych przez IFAB, ale już w 1913 roku udało jej się umieścić w niej własnych przedstawicieli.

Robert Lewandowski – gwiazda reprezentacji Polski / Źródło: Wikimedia Commons

Faule i kary

   W piłce nożnej za niesportowe zachowanie ukarana może zostać cała drużyna, jak i pojedynczy zawodnik. Za popełnienie faulu, w odniesieniu do całego zespołu, stosuje się kary w postaci rzutu karnego, rzutu wolnego lub rzutu rożnego dla zespołu piłkarza faulowanego. Najczęściej za przewinienia związane z niebezpieczną grą, np. atak spodnią częścią stopy, czyli tzw. nakładka, zagrania „ośmieszające” przeciwnika, zagrania piłki ręką, przyznawany jest rzut wolny. Rzut rożny stosuje się, gdy piłka całym obwodem wyjdzie na aut za linią bramkową, natomiast karny przyznawany jest po faulu lub zagraniu ręką w obrębie pola karnego. Jeśli zaś chodzi o kary indywidualne to zawodnikowi może zostać pokazana żółta lub czerwona kartka.

   Kartka w kolorze żółtym ma charakter upomnienia. Zawodnik może ją otrzymać za popełnienie takich przewinień jak m.in. brawurowy atak w nogi lub atak ciałem w przeciwnika przy piłce, co spowoduje jego upadek, celowe podstawienie nogi przeciwnikowi przy piłce, przytrzymanie przeciwnika za koszulkę, zagranie piłki ręką, próba wymuszenia rzutu karnego lub wolnego poprzez symulowanie przewinienia, używanie wulgaryzmów, celowe opóźnianie gry, krytyka decyzji sędziowskich. Żółta kartka jest także karą w przypadku gdy zawodnik, z powodu radości po zdobytej bramce, zdejmie koszulkę przebywając jeszcze na boisku.

   Ujrzenie czerwonego kartonika przez zawodnika wiąże się z koniecznością opuszczenia placu gry. Dzieje się tak w przypadku, gdy zawodnik popełnia brutalny faul, zachowuje się gwałtownie, agresywnie, pluje na przeciwnika, pozbawia drużynę przeciwną bramki lub realnej szansy na zdobycie bramki, używa ordynarnego, obelżywego języka lub gestów. Również po otrzymaniu drugiej żółtej kartki w tym samym meczu piłkarz zobaczy czerwoną kartkę. Nie każde niesportowe zachowanie piłkarza musi skończyć się karą, ale na pewno sędzia powinien zareagować choćby stosując ustną reprymendę wobec zawodnika.

Mariusz Krawiec