Piłka nożna – wprowadzenie i ogólne zasady gry (część 3)

Piłka nożna to najpopularniejsza grą zespołową na świecie. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zrzesza ponad dwieście federacji. Również w Polsce futbol jest niezwykle popularny. W Polsce pojawił się na stałe w latach 80 XIX wieku. Pierwszym regionem, gdzie kopano piłkę na poważnie była Galicja. Z istniejących do tej pory klubów palmę pierwszeństwa posiadają Wisła Kraków i Cracovia. Jednak pierwszym klubem była założona w 1904 roku Pogoń Lwów. Piłka nożna – wprowadzenie i ogólne zasady gry (część 3).

W grudniu 1921 roku odbył się pierwszy mecz międzypaństwowy z Węgrami. Ważnym punktem w historii polskiej piłki nożnej były Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Pierwsze z udziałem polskiej reprezentacji. Niezwykłą decyzję podjął wówczas PZPN, dla lepszego przygotowania piłkarzy do zawodów, zawiesił rozgrywki ligowe. Udział w igrzyskach okazał się jednak kompletną klapą. Po porażce 0 do 5 z „bratankami”, zawodnicy wrócili do kraju. Pierwsze rozgrywki ligowe zainaugurowano w 1927 roku, zaś pierwszy udział w eliminacjach do Mistrzostw Świata miał miejsce w 1934 roku.

Rodzaje rozgrywek

Piłka nożna jest od wielu lat najpopularniejszą dyscypliną sportową w wielu krajach i ma najbardziej rozbudowane rozgrywki w skali świata. Zasadniczo zawody odbywają się w dwóch systemach: ligowym (tzw. każdy z każdym) oraz pucharowym. Ten pierwszy polega na rozegraniu przez każdą parę zespołów określonej w regulaminie liczby meczów (najczęściej 2) w sezonie i wyłonieniu zwycięzcy (za wygraną przyznaje się przeważnie 3 punkty (kiedyś 2), za remis rywale dostają po 1 punkcie, zaś za porażkę 0 punktów. Zwycięża zespół, który uzyska najwięcej punktów, a w dalszej kolejności decydują mecze bezpośrednie, następnie bilans bramek, a na końcu liczba strzelonych bramek. W systemie pucharowym rozgrywa się mecze tylko między rozlosowanymi w pary zespołami, przy czym do dalszej rundy przechodzi (awansuje) zespół, który okaże się lepszy w bezpośredniej rywalizacji. Istnieją również systemy mieszane. Na przykład podczas Mistrzostw Świata I faza turnieju rozgrywana jest w grupach, w każdej z nich systemem ligowym („każdy z każdym”), natomiast począwszy od II fazy (od 1/8 finału aż do finału) drużyny grają między sobą systemem pucharowym.

Niemcy – Mistrzowie Świata 2014 / Źródło: Wikipedia Commons

Piłka nożna na świecie

Międzynarodową Federacją Piłki Nożnej jest FIFA. Należy do niej ponad 208 narodowych federacji piłki nożnej. FIFA organizuje światowe rozgrywki piłkarskie (turnieje olimpijskie, mistrzostwa świata kobiet i mężczyzn oraz grup młodzieżowych itp.) oraz ustala przepisy gry w piłkę nożną. FIFA jest nadrzędną organizacją wobec federacji regionalnych:
AFC – Azja

CAF – Afryka

CONMEBOL – Ameryka Południowa

CONCACAF – Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby

OFC – Oceania

UEFA – Europa

Piłka nożna w Europie

Federacją zrzeszającą europejskie związki piłkarskie jest Unia Europejskich Związków Piłkarskich Piłki Nożnej (UEFA). Organizacja została założona w 1954 r. w Bazylei. Obecnie zrzesza 53 związki piłkarskie. UEFA jest organizatorem europejskich pucharów oraz organizuje Mistrzostwa Europy.

Najważniejszym klubowym turniejem piłki nożnej w Europie jest Liga Mistrzów UEFA. Biorą w niej udział najlepsze drużyny Europy. Turniej jest organizowany przez UEFA i stanowi kontynuację Pucharu Klubowych Mistrzów Europy (utrzymując oficjalnie obie nazwy). Liga Europy UEFA w piłce nożnej to cykliczne rozgrywki piłkarskie, organizowane przez Europejską Federację Piłkarską, w których biorą udział zespoły piłkarskie, zajmujące czołowe lokaty w narodowych rozgrywkach piłkarskich najwyższego szczebla, z wyłączeniem drużyn biorących udział w Lidze Mistrzów.

Najważniejszymi rozgrywkami reprezentacji narodowych Europy są Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Odbywają się co 4 lata i poprzedzone są eliminacjami toczącymi się w grupach. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w roku 1960 i wtedy były nazywane Puchar Narodów Europejskich później przemianowane do obecnej nazwy. W 2007 roku do turnieju, który odbywa się w roku 2008 po raz pierwszy zakwalifikowała się Reprezentacja Polski.

Najwięcej mistrzostw świata w historii piłki nożnej uzyskała reprezentacja Brazylii / Źródło: Buisness Insider

Zmiany w przepisach

Od 1 czerwca 2016 roku weszły w życie istotne zmiany w przepisach gry w piłkę nożną. Od tej pory zawodnicy muszą zwracać uwagę na pięć istotnych szczegółów:

1. Czerwona kartka jeszcze przed rozpoczęciem meczu. Sędzia będzie miał prawo ukarać w taki sposób zawodnika przed pierwszym gwizdkiem, gdy ten chociażby uderzy rywala w tunelu.

2. Przepisy zezwalają na rozpoczęcie każdej z połów meczu kopnięciem piłki w dowolnym kierunku, nawet do tyłu. Wcześniej pierwsze podanie trzeba było kierować do przodu.

3. Faul na zawodniku wychodzącym na czystą pozycję nie będzie automatycznie karany czerwoną kartką.

4. Podczas wykonywania rzutu karnego zawodnik nie będzie mógł symulować zwodu. Za takie zachowanie zostanie ukarany żółtą kartką, a jedenastka zostanie zamieniona na bezpośredni rzut wolny. Żółtą kartką będzie również karany bramkarz, jeśli przed strzałem wyskoczy do przodu, aby skrócić kąt uderzenia.

5. W spotkaniach rozgrywanych przy wysokiej temperaturze oraz dużej wilgotności sędzia będzie mógł przerwać grę, aby zawodnicy obu zespołów uzupełnili płyny.

Mariusz Krawiec