Leszek1

Grupa Porady Prawne

5+
pomoc prawna, zadaj pytanie my postaramy się na nie odpowiedzieć.

 
Logowanie/Rejestracja/Profil

You have to agree to the comment policy.


komentarzy 6

 1. W przyszłym miesiącu czeka mnie wizyta w sądzie. Rozwód z orzekaniem winy męża. Jak mam się do tego przygotować? Na co się nastawić, czego się spodziewać? Jak sędziowie podchodzą do takiego problemu i jak orzekają? Niepokoi mnie to tymbardziej, że znajoma miała podobną sytuację, też była niebieska karta mimo to sąd orzekł winę obojga. I to mnie martwi. Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki

  2+

   avataravatar
  1. Z Pani postu wynika, że proces jest w toku, a zatem wszystkie dowody zostały już dołączone do pozwu; domniemywam, ze włącznie z niebieską kartą. Nie mam informacji, jakie dowody będą przeprowadzane przed sądem, ale niewątpliwie niebieska karta jest istotną okolicznością przemawiającą na Pani korzyśc. Wątek przemocy z pewnością będzie analizowany przez sąd.
   Warto podkreślic, że w postępowaniu sądowym, sąd dokonuje oceny dowodów według własnego przekonania na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału. To, że Pani znajoma miała podobną sytuację, jak Pani twierdzi, wcale nie musi oznaczac, że rzeczywiście tak było. Istotne jest to, jaki materiał dowodowy był zebrany w jej sprawie.
   Sprawa rozwodowa jest wielkim przeżyciem emocjonalnym i stresującym, dlatego niezwykle istotne jest przygotowanie się do rozprawy.. Przed rozprawą proszę sobie przypomniec/poukładac w głowie/wypisac na kartce wszystkie kwestie, które chciałaby Pani zeznac przed sądem. One zapewne są już w pozwie, niemniej jednak warto, aby miała Pani w głowie wypunktowane argumenty. Proszę sobie też odpcząc psychicznie, pójśc na spacer, porozmawiac z bliską osobą, itd., a przed samą rozprawą przypomniec powód, dla jakiego Pani złożyła pozew.
   Życzę powodzenia! Trzymam kciuki!

   2+

    avataravatar
 2. Szanowna Pani,
  Sprawy o podział majątku wspólnego prowadzone są w postępowaniu nieprocesowym. Zasady ponoszenia kosztów w tym postępowaniu reguluje art. 520 Kodeksu postępowania cywilnego (dalej: kpc).
  Niestety w przypadku spraw o podział majątku, orzecznictwo sądów polskich jest bardzo niejednolite, co nie pozwala na jednoznaczne sformułowanie dla Pani odpowiedzi na zadane pytanie. Przepisy prawa nie przewidują katalogu spraw, którym odpowiadałyby konkretne zasady ustalania kosztów postępowania.
  Problem przedstawię na dwóch płaszczyznach:
  I. Podstawową zasadę reguluje art. 520 § 1 k.p.c. zgodnie z którym, każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie, tzn., że każdy ponosi koszty za czynności, podjęte przez niego lub przez sąd w jego interesie z urzędu lub na wniosek.
  II. Wyjątek od zasady przewiduje art. 520 § 2 i 3 k.p.c, który stanowi m. in., że jeżeli uczestnicy są w różnym stopniu zainteresowani w wyniku postępowania lub interesy ich są sprzeczne, sąd może stosunkowo rozdzielić obowiązek zwrotu kosztów lub włożyć go na jednego z uczestników w całości.
  Przepis art. 520 kpc w praktyce jest bardzo różnie stosowany przez sądy. W jednym z aktualnych stanowisk Sądu Najwyższego (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 23 października 2013 r. sygn. akt IV CZ 74/13), zaprezentowano stanowisko, zgodnie z którym w sprawach o podział majątku wspólnego nie zachodzi wyjątek od reguły, tj. że w tych sprawach nie występuje sprzeczność interesów, o której mowa w art. 520 § 2 i 3 k.p.c. , a strony są w równym stopniu zainteresowane rozstrzygnięciem. W orzecznictwie prezentowane jest także odmienne stanowisko.
  Co to może oznaczać dla Pani? Na jaką ewentualność musi się Pani przygotować?
  Przyjmując regułę prawną, będzie Pani ponosiła koszty związane z czynnościami, jakich Pani domagała się przed sądem lub jakie sąd podjął w Pani interesie. Jeśli biegły został np. powołany na Pani wniosek, istnieje duża szansa, że zostanie Pani obciążona kosztami za biegłego. Natomiast proszę pamiętać, że rozstrzyganie o kosztach zależy każdorazowo od uznania/stanowiska sądu.
  W praktyce sądy często orzekają o kosztach stosunkowo pomiędzy zainteresowanymi.
  Życzę powodzenia!

  2+

   avataravatar
 3. Witam, proszę o odpowiedź: złozyłam wniosek o podział majatku dorobkowego po rozwodzie. Powołany został biegły do wyceny nieruchomosci. Kto ponosi koszty biegłego? Pozdrawiam

  2+

   avataravatar
 4. Witam,
  czy muszę przeprowadzać sprawę spadkową po mężu jeśli jest tylko mieszkanie własnościowe,którego nie zamierzam sprzedawać czy mogą to zrobić dopiero dzieci po mojej śmierci?Pozdrawiam Jolanta

  2+

   avatar
  1. Witam Panią serdecznie,
   Odpowiadając na Pani zapytanie wskażę, że nie ma Pani prawnego obowiązku przeprowadzania postępowania spadkowego po zmarłym mężu. Pani dzieci będą mogły przeprowadzic postępowanie spadkowe i uregulowac własnośc mieszkania dopiero po Pani śmierci.
   W tym miejscu jednak wskażę, że postępowanie spadkowe jest konieczne do rozporządzania właśnościa mieszkania. Choc zaznacza Pani, że nie zamierza sprzedawac mieszkania, to jednak w przypadku zmiany decyzji, uregulowanie sprawy spadkowej po zmarłym mężu będzie konieczne. Można to zrobic na dwa sposoby:
   1) poświadczenie dziedziczenia przez notariusza (dokument uzyska się bardzo szybko, choc koszty są wyższe od sądowego postępowania spadkowego),
   2) orzeczenie sądu stwierdzające nabycie spadku (postępowanie dłuższe przy niższych kosztach).
   W przypadku dalszych pytań, proszę o kontakt.

   4+

    avatar
LICZNIK OD 1 LISTOPADA 2015