Diablak - tajemniczy i piękny szczyt Beskidów Zachodnich

Dodane przez Piotr Plata - czw., 03/23/2017 - 17:00
a

Diablak zwany także Babią Góra posiada bardzo ciekawą legendę i mimo nieprzewidywalnej pogody jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Beskidzie Żywieckim.

Diablakiem jest najwyższym szczytem Beskidów Zachodnich – znajduje się on w Beskidzie Żywieckim i osiąga wysokość 1725m n.p.m.

Już od XIX wieku jest chętnie zdobywana, nie tylko turystycznie ale również w celach naukowych. Na jej szczycie jest obelisk upamiętniający zdobycie go przez Józefa Habsburga wybudowany jeszcze podczas zaboru austro-węgierskiego czy też pomnik na cześć Jana Pawła II wybudowany przez Słowaków w miejscu w którym wcześniej ulokowana była tablica upamiętniająca Lenina i jego wyprawę na Diablaka.

Szczyt słynie głównie z dwóch rzeczy. Pierwszą jest zmienna pogoda. Piękne słońce w kilkanaście minut może schować się za burzowymi chmurami. Podobnie jest zimą - nagle śnieżyce są dość powszechne. Wiele osób niestety przepłaciło je życiem. W 1935 roku grupa narciarzy podczas śnieżycy, nie mogła odnaleźć schroniska. Cztery osoby zginęły. Ciało jednej została odnalezione metr od budynku.

Przykład ten jest sprzed kilkudziesięciu lat jednak wypadki zdarzają się nadal. Są częstsze niż na innych szczytach. Drugą rzeczą, zdecydowanie bardziej pozytywną jest fakt, że z czubka góry można obserwować panoramę po każdej stronie świata. Widoki obejmują: Beskid Żywiecki, Beskid Wyspowy, Beskid Makowski, Beskid Mały, Tatry, Gorce, Kotlinę Orawsko-Nowotarską, Góry Choczańskie oraz Wielką i Małą Fatrę.

b
Drogowskaz na Diablaku, który jest najwyższym szczytem masywu Babia Góra / Autor: Piotr Plata

Na szczycie góry jest wielka kamienna kopa, która według legendy jest pozostałością po zniszczonym zamku samego Diabła od którego wzięła się jedna z dwóch stosowanych nazw. Jeśli już jesteśmy przy legendach, warto też wspomnieć o przekonaniu które niegdyś panowało wśród okolicznej ludności, iż na Babiej Górze odbywają się sabaty czarownic. Nie są to jedyne wierzenia związane z tym miejscem, wybierając je kiedyś jako cel swojej podróży, warto się z kilkoma zapoznać.

Podsumowując, Diablak powinna być atrakcyjna dla większości osób. Ci, którzy kochają krajobrazy na pewno je znajdą. Ci, którzy lubią tajemniczość miejsc i związane z nimi legendy również będą usatysfakcjonowani. Osoby lubiące się zmęczyć też nie będą mogły narzekać z powodu stromych wzniesień, a i dla miłośników przyrody coś się znajdzie.

 

Komentarze

SJ (niezweryfikowany)

czw., 03/23/2017 - 22:11

bardzo fajnie napisany artykuł, aż miło się czyta :)

Zięba (niezweryfikowany)

czw., 05/04/2017 - 17:27

Swietny artykuł byłam na Diablaku 3 razy od strony Zubrzycy Górnej i Lipnicy Wielkiej piękne widoki i niezapomniane wrażenia

Dodaj komentarz

Ograniczony HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki