Mogielica - królowa Beskidu Wyspowego

Dodane przez Piotr Plata - śr., 03/29/2017 - 17:00
a

Mogielica jest najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego i jedną z największych atrakcji turystycznej tej części Beskidów.

Ze swoją wysokości równą 1170m n.p.m jest na 9 miejscu spośród Korony Gór Polskich. Znajduję się w Beskidach Zachodnich, jej masyw leży w 3 gminach – Dobra, Słopnice i Kamienica. W 2008 roku oddano do użytku turystów wieżę widokową ulokowaną na jej czubku. Ta drewniana budowla zdecydowanie zachęciła turystów do wypraw w to miejsce gdyż w obecnej chwili z przyjemnością można podziwiać widoki z nad drzew które odbierały tę możliwość. A widać naprawdę dużo… Można dostrzec odległy Kraków czy też Babią Górę i Tatry. Jak widać na zamieszczonym niżej zdjęciu, sam widok wieży może być przyjemny dla oka w połączeniu z śniegiem.

Masyw Mogielicy ma też bogatą historię z II Wojny Światowej. W okolicznych lasach ukrywali się partyzanci, miały również miejsca zrzuty z alianckich samolotów. W dolnej części Mogielicy znajduje się krzyż pamiątkowo ulokowany w miejscu w którym odbywały się msze walczących z okupantem. Odpoczywając podczas pieszych wędrówek można dodatkowo poszerzyć swoją wiedzę na ścieżce historyczno-edukacyjnej która znajduje się w okolicy. Będąc precyzyjnym – rozpoczyna się przy Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Słopnicach.

b
Wieża widokowa na szczycie Mogielica / Autor: Piotr Plata

W okresie zimowym, gdy warunki nie są zbyt przyjazne dla pieszej wędrówki również można aktywnie spędzać czas u podnóża góry. W ostatnich latach utworzona tam trasy narciarstwa biegowego mające długość 23 km. Są one podzielone na odcinki zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących. Sprzęt potrzebny do uprawiania tej dyscypliny znajduje się w wypożyczalni.

Planując swój urlopu warto jest zastanowić się właśnie nad tą opcją. Niezależnie od tego, jaka jest pora roku, na miejscu będzie co robić. Dla tych którzy chcą wybrać się tu w porze letniej dodam, że każdego roku w sierpniu, przy współpracy okolicznych gmin organizowany jest ‘’Złaz turystyczny – Mogielica’’.

Komentarze

Tomek (niezweryfikowany)

czw., 03/30/2017 - 20:21

Posadzić tego, co tą wieżę budował! Byłem na wielu wieżach widokowych, ale to co tu odwalono to proszenie się o wypadek! Ideałem są wieże na Gorcu, czy Koziarzu.

Dodaj komentarz

Ograniczony HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki