01.09.2018 Tragiczny wybuch na Podwalu czyli historia mitycznego ,,czołgu-pułapki” na Starym Mieście z Aktywni+


Organizator: Mateusz
e-mail: podrozehistorycznomilitarne@aktywniplus.com
tel: 511557517

Kategorie


Wolnych miejsc: 8 / Cena: 0,00 zł

Grupa Aktywni+ ma zaszczyt i ogromną przyjemność zaprosić na spacer szlakiem jednej z największych tragedii Starego Miasta w czasie Powstania Warszawskiego czyli wybuchu niemieckiego ,,czołgu-pułapki”, a także historii zdobycznego niemieckiego transportera opancerzonego Sd.Kfz 251 Ausf. D (który otrzymał nazwę ,,Starówka”) w ramach Podróży Historyczno-Militarnych; jest to projekt autorski pasjonata historii i militariów oraz redaktora czasopism Wojsko Technika oraz Wojsko i Technika Historia Mateusza Zielonki.

 

Galeria ze zwiedzania Muzeum Techniki Wojskowej:

« 1 z 6 »

Zbiórka

Spotykamy się 1 września 2018 r. (sobota) o godzinie 16:00, na skrzyżowaniu ulicy Świętojańskiej z Placem Zamkowym w miejscu gdzie zdobyto niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz 251 Ausf. D przez powstańców z Batalionu ,,Bończa” Zgrupowania ,,Róg” (dojazd np. autobusami: 160, 190, 527 lub tramwajami: 4, 13, 20, 23, 25, 26, 28, przystanek: Stare Miasto 01/02)
 

Tematyka

W czasie trwania zwiedzania główną poruszaną przeze mnie tematyką będzie historia jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Starego Miasta, a nawet całej Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego czyli wybuchu na Podwalu, który przerodził się w funkcjonujący po dziś dzień mit zdobycznego, niemieckiego ,,czołgu-pułapki”, którym był niemiecki ciężki nośnik ładunków wybuchowych Sd.Kfz 301 Borgward B IV, który utknął na barykadzie odgradzającą Podwale od Placu Zamkowego prawdopodobnie w czasie próby zainstalowania na niej swojego ładunku wybuchowego w wyniku obrzucenia butelkami zapalającymi przez powstańców z Batalionu ,,Gustaw” Zgrupowania ,,Róg” w wyniku czego został porzucony przez obsługującego go kierowcę. Po ugaszeniu i wstępnym rozpoznaniu zdobyty wóz miał zostać tam według rozkazu dowódcy batalionu kpt. Lucjana Gawrycha ps. ,,Gustaw” do sprawdzonym przez lokalnych saperów po zapadnięciu zmroku. Niestety w skutek niewyjaśnionego po dziś dzień splotu wydarzeń został on wyprowadzony z barykady i ruszył w triumfalny pochód w głąb powstańczej Starówki przez grupę kilku młodych Powstańców przyciągając setki rozentuzjazmowanych mieszkańców Starego Miasta. Niestety jednak przy próbie forsowania barykady oddzielającej ulicę Kilińskiego od Podwala nastąpiła eksplozja wyniku której śmierć poniosło co najmniej 220 osób, a setki zostało rannych… Wokół tego wydarzenia narosła ogromna ilość mitów, który mimo dostępu do rzetelnej wiedzy są powielane nadal… Jako dodatkowym element jeszcze przed główną opowieścią chciałbym poruszyć historię drugiego, zdobytego przez Powstańców wozu bojowego czyli niemieckiego transportera opancerzonego Sd.Kfz 251 Ausf. D, który 5 sierpnia został obrzucony butelkami zapalającymi przez żołnierzy Batalionu ,,Bończa” Zgrupowania ,,Róg” na skrzyżowaniu ulic Świętojańskiej i Placu Zamkowego, a następnie ugaszony i przechwycony przez nich, otrzymując nazwę ,,Starówka”, po czym po kilku przejazdach i opróżnieniu z wszelkiego uzbrojenia został wbudowany w barykadę w miejscu gdzie został zdobyty.

Więcej szczegółów postaram się przedstawić już wkrótce na moim fanpage’u (https://www.facebook.com/PodrozeHistorycznoMilitarne/) oraz grupie na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/146943796107085/).

 

Dla kogo:

Dla wszystkich.

 

Opis wycieczki

:

Wycieczka terenowa po Warszawie – będziemy przemieszczać się pieszo by jak najwierniej odtworzyć przebieg, by jak najwierniej odtworzyć historię wspomianych wyżej pojazdów pancernych, pierwszy raz od 74 lat od wspomnianych wyżej wydarzeń! Przewodnik będzie nam towarzyszyć około 1-1,5 godziny. Wycieczkę zakończymy przy ulicy Długiej 7, które było punktem docelowym na trasie zdobycznego Borgwarda B IV gdzie jednak niestety nigdy nie dotarł…
 

Cena:

Zwiedzanie jest całkowicie darmowe. Będziemy poruszali się po otwartych przestrzeniach miejskich. Jeśli ktoś nie posiada karty miejskiej proszę zakupić najlepiej bilet dobowy. Jeśli jednak ktoś z Państwa będzie chciał uszczęśliwić przewodnika napiwkiem, ten z pewnością się nie obrazi ;).

 

Zgłoszenia (nieobowiązkowe):

Zapraszamy do zgłoszeń (które nie są obowiązkowe ale mile widziane), wyślij e-mail na kontakt@aktywniplus.com, podając imię, nazwisko. Więcej informacji: telefon 511557517 czynny od godziny 10:00 – 22:00 lub e-mail: podrozehistorycznomilitarne@gmail.com


Formularz zgłoszeniowy (wypełniasz raz, przy kolejnych logowaniach nie trzeba już wpisywać danych).

W razie trudności zgłoszenia się przez formularz lub chęci zapisania się na listę rezerwową - wyślij wiadomość na podrozehistorycznomilitarne@aktywniplus.com podając imię, nazwisko, nr telefonu, datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia), rodzaj posiłku mięsny / wegetariański, każdej zgłaszanej osoby. Wysłanie zgłoszenia przez email jest jednocześnie akceptacją regulaminu i polityki prywatności Aktywni+. Więcej informacji telefon 511557517 .

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.

Grupa Aktywni+ proponuje różnorodne propozycje spędzania wolnego czasu m.in.:

– wycieczki górskie
– wycieczki rowerowe
– wycieczki piesze
– zwiedzanie miast i muzeów
– rejsy jachtami
– spacery po Warszawie
– spływy kajakowe
– kręgle
– teatr
– pikniki dla całej rodziny
– ogniska z pieczeniem kiełbasek
– i wiele wiele innych

Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych - CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 10089. Posiadamy obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową (TU Europa).
 

Kontakt:

Strona Internetowa: aktywniplus.com
Grupa Aktywni+: www.fb.com/groups/AktywniTaktTV
Twitter Aktywni+: twitter.com/aktywniplus

One Comments

  1. Świetny wykład pokazujący różne możliwości jak mogła przebiegać sytuacja. Przyblizajacy miejsce. Bardzo polecam 🙂 i Dziękuję 🙂

Dodaj komentarz