02.09.2018 Śladami ,,Chwata” i dwóch innych pojazdach pancernych czyli o niewykorzystanych bojowo zdobyczach Powstańców z Aktywni+


Organizator: Mateusz
e-mail: podrozehistorycznomilitarne@aktywniplus.com
tel: 511557517

Kategorie


Wolnych miejsc: 7 / Cena: 0,00 zł

Grupa Aktywni+ ma zaszczyt i ogromną przyjemność zaprosić na spacer śladami ,,Chwata” oraz dwóch innych pojazdach pancernych, których z różnych powodów nie wykorzystano bojowo przez co są one mniej znane; jest to projekt autorski pasjonata historii i militariów oraz redaktora czasopism Wojsko Technika oraz Wojsko i Technika Historia Mateusza Zielonki.

 

Galeria ze zwiedzania Muzeum Techniki Wojskowej:

« 2 z 6 »

Zbiórka

Spotykamy się 2 września 2018 r. (niedziela) o godzinie 16:00 na ulicy Koszykowej 18 przed budynkiem ambasady Czech (gdzie przed wojną i w jej trakcie znajdował się gmach Poselstwa Czechosłowacji) gdzie zdobyto sowiecki samochód pancerny FAI przez żołnierzy Batalionu ,,Ruczaj” (dojazd np. tramwajami: 1, 4, 15, 20, 35, 70, autobusami: 107, 116, 118, 131, 151, 159, 166, 180, 222, 385, 411, 501, 502, 503, 514, 519, 520, 522, 525, przystanek: Piękna 02/03/04, Plac Konstytucji 01/02, Plac Konstytucji 05/06, Plac na Rozdrożu 01/02).

 

Tematyka

W czasie trwania zwiedzania główną poruszaną przeze mnie tematyką będzie historia trzech zdobycznych niemieckich wozów bojowych: sowieckiego samochodu pancernego FAI 1 sierpnia 1944 roku przez żołnierzy Batalionu ,,Ruczaj”, niemieckiego niszczyciela czołgów Jagdpanzer 38(t) (który otrzymał nazwę ,,Chwat”) 2 sierpnia 1944 roku przez żołnierzy Batalionu ,,Kiliński” oraz niemieckiego czołgu średniego PzKpfw IV Ausf. H 4 sierpnia 1944 roku przez kompanie ,,Gustaw”. Elementem, który łączy wszystkie te pojazdy jest fakt, że z różnych powodów nie mogło być one wykorzystane przez Powstańców do walki i przyszło im odegrać jedynie rolę propagandową. Z tego też powodu z pominięciem ,,Chwata” są one mało znane na tle wykorzystywanych bojowo innych wozów bojowych Powstańców. Mimo to warto poznać ich historię aby dopełnić całościowego obrazu wszystkich ważniejszych pojazdów pancernych zdobytych przez Polaków w czasie Powstania Warszawskiego.

Więcej szczegółów postaram się przedstawić już wkrótce na moim fanpage’u (https://www.facebook.com/PodrozeHistorycznoMilitarne/) oraz grupie na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/146943796107085/).

 

Dla kogo:

Dla wszystkich.

 

Opis wycieczki

:

Wycieczka terenowa po Warszawie – będziemy przemieszczać się pieszo, a na dłuższych odcinkach komunikacją miejską, by jak najwierniej odtworzyć historię wspomnianych wyżej pojazdów pancernych, pierwszy raz od 74 lat od wspomnianych wyżej wydarzeń! Przewodnik będzie nam towarzyszyć około 1-,15 godziny. Wycieczkę zakończymy na ulicy Kaliskiej gdzie w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności nastoletni Powstaniec nieświadomie unieruchomił trwale zdobyty niemiecki czołg średni przy próbie jego uruchomienia i jazdy próbnej, a także wystrzelił z załadowanej armaty niszcząc samochody powstańczej kolumny motorowej…
 

Cena:

Zwiedzanie jest całkowicie darmowe. Będziemy poruszali się po otwartych przestrzeniach miejskich. Jeśli ktoś nie posiada karty miejskiej proszę zakupić najlepiej bilet dobowy. Jeśli jednak ktoś z Państwa będzie chciał uszczęśliwić przewodnika napiwkiem, ten z pewnością się nie obrazi ;).

 

Zgłoszenia (nieobowiązkowe):

Zapraszamy do zgłoszeń (które nie są obowiązkowe ale mile widziane), wyślij e-mail na kontakt@aktywniplus.com, podając imię, nazwisko. Więcej informacji: telefon 511557517 czynny od godziny 10:00 – 22:00 lub e-mail: podrozehistorycznomilitarne@gmail.com


Formularz zgłoszeniowy (wypełniasz raz, przy kolejnych logowaniach nie trzeba już wpisywać danych).

W razie trudności zgłoszenia się przez formularz lub chęci zapisania się na listę rezerwową - wyślij wiadomość na podrozehistorycznomilitarne@aktywniplus.com podając imię, nazwisko, nr telefonu, datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia), rodzaj posiłku mięsny / wegetariański, każdej zgłaszanej osoby. Wysłanie zgłoszenia przez email jest jednocześnie akceptacją regulaminu i polityki prywatności Aktywni+. Więcej informacji telefon 511557517 .

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.

Grupa Aktywni+ proponuje różnorodne propozycje spędzania wolnego czasu m.in.:

– wycieczki górskie
– wycieczki rowerowe
– wycieczki piesze
– zwiedzanie miast i muzeów
– rejsy jachtami
– spacery po Warszawie
– spływy kajakowe
– kręgle
– teatr
– pikniki dla całej rodziny
– ogniska z pieczeniem kiełbasek
– i wiele wiele innych

Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych - CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 10089. Posiadamy obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową (TU Europa).
 

Kontakt:

Strona Internetowa: aktywniplus.com
Grupa Aktywni+: www.fb.com/groups/AktywniTaktTV
Twitter Aktywni+: twitter.com/aktywniplus

Dodaj komentarz