06.04.2019 Suchedniowsko-Oblęgorski Park Krajobrazowy i Dąb Bartek (wycieczka piesza) z Aktywni+


Organizator: Aktywni+ Wycieczki Dla Każdego
e-mail: rezerwacje@aktywniplus.com
tel: 513510635 pon-pt 10:00-17:00

Kategorie


Wolnych miejsc: 3 / Cena: 89,00 zł

Aktywni+ serdecznie zapraszają na wiosenny spacer (ok. 21 km) po Suchedniowsko-Oblęgorskim Parku Krajobrazowym. Po drodze będziemy podziwiać pomniki przyrody nieożywionej występujące w rezerwatach przyrody Dalejów i Świnia Góra m.in. pomnik przyrody skałki Piekło Dalejowskie i Bramę Piekielną. Odwiedzimy również wiekowego staruszka jakim jest niewątpliwie Dąb Bartek.

Galeria z wydarzenia “06.04.2019 Suchedniowsko-Oblęgorski Park Krajobrazowy i Dąb Bartek”:

« 1 z 6 »

Opis

“Piekło Dalejowskie” –  Skałki “Piekło Dalejowskie” są Pomnikiem Przyrody Nieożywionej, wpisanym do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. Przedmiotem ochrony są skały białego piaskowca triasowego, rozłożone w kilku grupach na długości około 130 m. Głazy są różnej wysokości przez co tworzą coś w rodzaju pięter, półek skalnych. Najwyższe dochodzą do 4 metrów wysokości. Pomiędzy skałami znajdują się małe wąwozy, jaskinie, szczeliny oraz wnęki. Na głazach jak i pomiędzy nimi rosną liczne drzewa i krzewy, dzięki czemu teren jest cienisty i podmokły, co sprzyja porastaniu skał mchem. Skałki leżą na zielonym szlaku Bliżyn – Zagnańsk.

“Brama piekielna”– osobliwość skalna – na dwóch blokach piaskowca opiera się trzeci, tworząc bramę. Przedmiotem ochrony są bloki skalne białego piaskowca triasowego, ułożone w kształcie bramy o wymiarach wewnętrznych 1,6 x 0,8 metra. Do dziś nie wiadomo czy ułożenie skał jest wytworem natury czy człowieka. W pobliżu Bramy znajduje się więcej bloków skalnych o różnych rozmiarach. Pomiędzy głazami rosną liczne drzewa dzięki czemu teren jest cienisty i podmokły, co sprzyja porastaniu skał mchem.

Rezerwat Dalejów – rezerwat został utworzony 16 stycznia 1978 roku, decyzją Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. Celem ochrony jest zachowanie wielogatunkowych drzewostanów z dużym udziałem modrzewia polskiego. Rezerwat zajmuje powierzchnię 87,58 ha. Leży na zielonym szlaku turystycznym pomiędzy Bliżynem i Zagnańskiem.

Rezerwat Świnia Góra –  Rezerwat ścisły, pow. 50,78 ha, utworzony w 1953 roku. Cel ochrony: “Zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu z naturalnymi i charakterystycznymi dla regionu Gór Świętokrzyskich typami drzewostanów mieszanych”. Teren obecnego rezerwatu był wzięty pod ochronę już w 1938 roku. Zapiski historyczne mówią, że rosły tu dęby, których nie mogły przecierać normalne maszyny w tartakach. Także i teraz spotkać można pojedyncze modrzewie i jodły w wieku ponad 200 lat. Jest także jeden okaz cisa w wieku około 100 lat. Dominującym drzewem jest tu jodła, obok której występują: buk, jawor i dąb bezszypułkowy.

Dąb Bartek – Dąb Bartek jest największym i najstarszym znanym w Polsce drzewem. Bartek to dąb szypułkowy. Jego wymiary jak i wiek są rzeczywiście imponujące. Dąb Bartek bowiem mierzy obecnie 30 metrów wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m wynosi 9,85 m, a średnica korony to ok. 40 metrów. Ze względu na spróchniały pień trudno jest dokładnie oszacować wiek drzewa, ale naukowcy określili, że Dąb Bartek liczy sobie od 645 do 670 lat, choć według tradycji drzewo ma aż 1200 lat. Ze względu na swój sędziwy wiek „Bartek” uznany został za pomnik przyrody i objęty ochroną prawną. Z historią dębu związane jest wiele legend. Według niektórych z nich w cieniu dębu odpoczywali Bolesław Krzywousty i Jan III Sobieski. W latach 20. obumarłe fragmenty pnia wnętrza drzewa zabezpieczono betonowymi plombami. Dla ochrony drzewa postawiono podpory teleskopowe i zamontowano instalację odgromową. Niestety próchnienie pnia stanowi poważny problem dla istnienia dębu, który i tak poważnie ucierpiał w wyniku pożaru w roku 1906, oraz uderzenia pioruna w roku 1991. Piorun poważnie uszkodził jeden z konarów drzewa i spowodował zapalenie się pnia.

 

Zbiórka:

Spotykamy się 6.04.2019 w sobotę o godzinie 6:45 na placu Bankowym (Warszawa) przy pomniku Juliusza Słowackiego.

 

Plan dnia (trasa spaceru ok. 21km)

6:45 Zbiórka, Warszawa Plac Bankowy, pod Pomnikiem J.Słowackiego i o 7:00 odjazd w kierunku miejscowości Bliżyn

ok. 10:30 Spacer szlakiem zielonym po Suchedniowsko-Oblęgorskim Parku Krajobrazowym: skałki Piekło Dalejowskie – pomnik przyrody Brama piekielna – rezerwat Dalejów – rezerwat Świnia Góra – Dąb Bartek

ok. 17:00 – zbiórka przy autokarze na parkingu, który znajduje się w bardzo bliskiej odległości od “Bartka” i odjazd w kierunku Warszawy

 

Koszt wyjazdu to 89 zł/os i obejmuje:

  1. Sobotnie przejazdy autokarem
  2. Ubezpieczenie NNW
  3. Dwóch kierowców
  4. Kolorowe mapki

Cena nie zawiera:
– kosztów posiłków.

 

Dla kogo:

Dla osób, które lubią długie spacerowe dystanse

 

Co zabrać:

– Wygodne buty, będziemy dużo chodzić
– Prowiant na drogę
– Aparat fotograficzny
– Parasol/kurtkę przeciwdeszczową
– Dobry humor 😉


Formularz zgłoszeniowy (wypełniasz raz, przy kolejnych logowaniach nie trzeba już wpisywać danych).

W razie trudności zgłoszenia się przez formularz lub chęci zapisania się na listę rezerwową - wyślij wiadomość na rezerwacje@aktywniplus.com podając imię, nazwisko, nr telefonu, datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia), rodzaj posiłku mięsny / wegetariański, każdej zgłaszanej osoby. Wysłanie zgłoszenia przez email jest jednocześnie akceptacją regulaminu i polityki prywatności Aktywni+. Więcej informacji telefon 513510635 pon-pt 10:00-17:00 .

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.

Grupa Aktywni+ proponuje różnorodne propozycje spędzania wolnego czasu m.in.:

– wycieczki górskie
– wycieczki rowerowe
– wycieczki piesze
– zwiedzanie miast i muzeów
– rejsy jachtami
– spacery po Warszawie
– spływy kajakowe
– kręgle
– teatr
– pikniki dla całej rodziny
– ogniska z pieczeniem kiełbasek
– i wiele wiele innych

Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych - CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 10089. Posiadamy obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową (TU Europa).
 

Kontakt:

Strona Internetowa: aktywniplus.com
Grupa Aktywni+: www.fb.com/groups/AktywniTaktTV
Twitter Aktywni+: twitter.com/aktywniplus

Dodaj komentarz