09.05.2020 Spacerem po Jurze – Szlakiem Orlich Gniazd II – Ostrężnik, Mirów i Bobolice z Aktywni+


Organizator: Beata
e-mail: piesze@aktywniplus.com
tel: 783 651 272 czynny w godzinach 17-20, sms 24h.

Kategorie


Wolnych miejsc: 8 / Cena: 114,00 - 124,00 zł

Aktywni+ serdecznie zapraszają na Spacer po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Nie od dziś wiadomo, że Szlak Orlich Gniazd jest jak magnes… Średniowieczne warownie mają w sobie coś magicznego, przyciągają i zachęcają do spacerów po malowniczych krajobrazach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Odwiedzimy pozostałości po zamku Ostrężnik i Jaskinię Ostrężnicką, zobaczymy ruiny zamku w Mirowie i odwiedzimy odbudowany zamek w Bobolicach (ok. 17 km)

Galeria z wydarzenia Jura II – Bobolice, Mirów i Ostrężnik:

« 1 z 6 »

Opis

Rezerwat przyrody „Ostrężnik”,  jaskinia Ostrężnicka i pozostałości po zamku Ostrężnik – Leśny rezerwat przyrody „Ostrężnik” utworzony został w 1960 r., obszar wynosi 4,1 ha. Tutejsze wapienne wzniesienia kryją kilka jaskiń (m.in. Ostrężnicką, Wierną, Wiercicę), które jednak nie są udostępnione do masowego zwiedzania. Jaskinie te były wykorzystywane przez partyzantów w czasie II wojny. U stóp wzgórza znajdują się także okresowe wywierzyska, czyli źródła krasowe zwane Źródłami Zdarzeń.
Jaskinia Ostrężnicka leży na terenie rezerwatu „Ostrężnik” u podnóża wielkiego filara skalnego, na wierzchołku którego znajdują się zarysy średniowiecznego zamku – zarys murów obiektu zachował się w stanie bardzo słabym. Również słabo czytelny jest obecnie układ zamku, który dzielił się na górny, dolny oraz podzamcze. Od strony południowej dostrzec można resztki baszty, która być może pełniła rolę bramy wjazdowej. Korytarze jaskini, których wysokość maleje w głąb masywu, mają rozwinięcie poziome, całkowita ich długość wynosi ok. 90 m. Namulisko jest piaszczysto – gliniaste i zawiera cenny materiał mineralny i organiczny np. kości zwierząt czy ślady pobytu człowieka prehistorycznego.

Ruiny zamku w Mirowie – Mirów powstał prawdopodobnie w XIV wieku, jako strażnica zbudowana z fundacji Kazimierza Wielkiego. Ostatnimi włodarzami Mirowa byli Męcińscy. W XVIII wieku zamek w Mirowie popadł w ruinę, z której już się nie podniósł. Dziś Mirów znajduje się w stanie dobrze zachowanej ruiny. Podziwiać można wyniosłą basztę i część mieszkalną na szczycie skały, spod której rozpościerają się dalekie widoki na pasmo ostańców wapiennych zwanych Mirowskimi Skałami.

Zamek w Bobolicach – Do niedawna niewielkie, ale robiące wrażenie ruiny zamku położone na dość stromym wzniesieniu. Kilka lat temu ruiny zaczęły zmieniać swoje oblicze, ponieważ kupił je senator Lasecki i przeprowadził odbudowę. Z zamku rozciąga się rozległy widok na całą okolicę, dobrze widać także sąsiedni zamek w Mirowie. Podczas spaceru z Bobolic do Mirowa zobaczymy m.in. „Turnie Kukuczki”, „Skrzypce”,„Trzy siostry” i schronisko skalne „Stajnia”. Jak każdy zamek, Bobolice mają również swoją legendę… Dawno, dawno temu żyli bliźniacy Bobol, władający Zamkiem Bobolice oraz Mir – pan na pobliskim Zamku Mirów. Bobol i Mir żyli zgodnie, razem urządzali uczty i polowania, a także jeździli na wyprawy wojenne, z których łupy ukrywali w tunelu łączącym oba zamki. Pewnego razu Bobol, oprócz łupów, przywiózł z wyprawy brankę – piękną księżniczkę, która miała zostać jego żoną. Ta jednak zakochała się w Mirze, z którym zaczęła się potajemnie spotykać. Gdy w końcu romans się wydał, Bobol w szale zazdrości zabił swego brata, a brankę zamurował. Księżniczka ponoć cały czas przebywa na zamku, a zobaczyć ją można w księżycowe noce kiedy jako biała dama przechadza się po bobolickich murach…

 

Zbiórka:

Spotykamy się 09.05.2020 w sobotę o godzinie o 5:45 na placu Bankowym przy pomniku Juliusza Słowackiego i o 6:00 ruszamy do Ostrężnika.

 

Plan dnia

6.00 Zbiórka, Warszawa Plac Bankowy, pod Pomnikiem J.Słowackiego i odjazd w kierunku Ostrężnika.

ok. 10:30 Spacer oznakowanymi szlakami po Jurze krakowsko-częstochowskiej: Ostrężnik – Mirów – Bobolice (ok. 17 km)

meta spaceru: Bobolice –  chętne osoby będą miały możliwość zwiedzania zamku w Bobolicach – czynny 10:00 – 18:00, wejścia na Zamek z osobą oprowadzającą odbywają się co pół godziny. Ostatnie wejście o godz. 17.30.

ok. 18.00 wyjazd w drogę powrotną do Warszawy – powrót do Warszawy ok. 23:00

 

Koszt wyjazdu to 114 zł/os (104 zł/os z Kartą Aktywni+)  i obejmuje:

  1. Przejazd autokarem na trasie Warszawa – Bobolice, Ostrężnik – Warszawa
  2. Ubezpieczenie NNW
  3. Kolorowe mapki
  4. Dwóch kierowców

Cena nie zawiera:
– kosztu posiłków (w restauracji przy zamku w Bobolicach istnieje możliwość zjedzenia obiadu)
– biletów na wejście na Błonia Zamku Bobolice:
normalny – 7,00 zł
ulgowy – 5,00 zł
– biletów wstępu na zamek Bobolice:
normalny – 15,00 zł
ulgowy – 10,00 zł

 

Co zabrać:

– Wygodne buty, będziemy dużo chodzić – Jura to pagórkowaty teren
– Prowiant na drogę
– Aparat fotograficzny
– Parasol/kurtkę przeciwdeszczową
– Dobry humor 😉


Formularz zgłoszeniowy (wypełniasz raz, przy kolejnych logowaniach nie trzeba już wpisywać danych).

W razie trudności zgłoszenia się przez formularz lub chęci zapisania się na listę rezerwową - wyślij wiadomość na piesze@aktywniplus.com podając imię, nazwisko, nr telefonu, datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia), rodzaj posiłku mięsny / wegetariański, każdej zgłaszanej osoby. Wysłanie zgłoszenia przez email jest jednocześnie akceptacją regulaminu i polityki prywatności Aktywni+. Więcej informacji telefon 783 651 272 czynny w godzinach 17-20, sms 24h. .
Rodzaj biletu Cena Ilość miejsc
Bilet zwykły 124,00
Karta Aktywni+ 114,00


Grupa Aktywni+ proponuje różnorodne propozycje spędzania wolnego czasu m.in.:

– wycieczki górskie
– wycieczki rowerowe
– wycieczki piesze
– zwiedzanie miast i muzeów
– rejsy jachtami
– spacery po Warszawie
– spływy kajakowe
– kręgle
– teatr
– pikniki dla całej rodziny
– ogniska z pieczeniem kiełbasek
– i wiele wiele innych

Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych - CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 10089. Posiadamy obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową (TU Europa).
 

Kontakt:

Strona Internetowa: aktywniplus.com
Grupa Aktywni+: www.fb.com/groups/AktywniTaktTV
Twitter Aktywni+: twitter.com/aktywniplus

Dodaj komentarz