10.06.2018 Spacerem po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – Szlakiem Orlich Gniazd III – Rezerwat Góra Zborów, zamek Bąkowiec, Okiennik Wielki z Aktywni+


Organizator: Leszek
e-mail: kontakt@aktywniplus.com
tel: 513510635

Lokalizacja
Plac Bankowy

Kategorie


Wolnych miejsc: 16 / Cena: 94,00 zł

Aktywni+ serdecznie zapraszają na powtórkę Spaceru po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej III. Nie od dziś wiadomo, że Szlak Orlich Gniazd jest jak magnes… Średniowieczne warownie mają w sobie coś magicznego, przyciągają i zachęcają do spacerów po malowniczych krajobrazach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W części trzeciej zwiedzimy Rezerwat Góra Zborów, zobaczymy ruiny zamku Bąkowiec i pospacerujemy szlakiem podziwiając m.in. grupę skał zwaną Okiennik Wielki i Skały Kroczyckie…

Trasa około 19 km + spacer po Rezerwacie Góra Zborów – w Rezerwacie i na trasie zdarzają się lekkie podejścia.

Galeria z wydarzenia Jura III – Rezerwat Góra Zborów, zamek Bąkowiec, Okiennik Wielki:

« 1 z 6 »

Opis

Rezerwat Góra Zborów – głównym zadaniem Rezerwatu przyrody Góra Zborów jest ochrona skał wapiennych, które tworzą tutaj jedną z najbardziej malowniczych grup ostańców na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Skały w rezerwacie układają się w labirynt przypominający sylwetki ludzi i zwierząt, noszą ciekawe nazwy m.in. „wielbłąd, sowa, młynarz i młynarzowa, koguty, baba, mur wyklętych, itd. W granicach rezerwatu, o powierzchni 45 ha, leżą dwa wzgórza: Góra Zborów zwaną również Berkową Górą i Wzgórze Kołoczek stanowiące południową część Skał Kroczyckich. Z Góry Zborów rozpościera się fantastyczny widok na okolicę widać m.in. pobliskie orle gniazda – Ogrodzieniec, Morsko, Bobolice czy Mirów.

Zamek Bąkowiec w Morsku – Kolejnym zamkiem na naszym szlaku będzie zamek Bąkowiec w Morsku. Jeżeli trafimy tam podczas burzy, to w dawnej warowni może ukazać się nam zjawa wisielca, a z murów będzie dochodził do nas szloch córki właściciela zamku, który uwięził ją tam dlatego, że zakochała się w ubogim chłopaku… córka zmarła z głodu, a jej ukochany postanowił się zemścić i po zdobyciu zamku rycerz tam panujący został powieszony. Od tamtej chwili gdy jest burza na zamku straszy. Pierwsza wzmianka o twierdzy pochodzi z 1390 roku, kiedy właścicielem był rycerz ze Śląska Mikołaj Strzała. Na przestrzeni lat zamek kilkakrotnie zmieniał właścicieli, ziemie wielokrotnie przechodziły z rąk do rąk. W czasach PRL teren przekształcono w ośrodek wypoczynkowy. Gdy współcześnie rozpoczęły się prace nad odrestaurowaniem zamku znaleziono tam kolonię nietoperzy i to nie byle jaką, bo okazała się być jedną z największych w środkowej części Europy.

Okiennik Wielki – nazwa mówi sama za siebie – jest to “okno” skalne o głębokości około 7 i średnicy 5 metrów – fantazyjne białe wapienne skały, które wyrastają w szczerym polu i zachwycają swoją potęgą. Wysokość ścian przekracza 30 metrów!

Zalew na rzece Białce w Kostkowicach – są to trzy zbiorniki utworzone na rzece Białce oraz jeden sztuczny akwen zwany Zalewem Dzibickim. Akweny te, będące popularnymi miejscami rekreacji, znajdują się pomiędzy miejscowościami Kostkowice i Dzibice.

 

Zbiórka:

Spotykamy się 10.06.2018 w niedzielę o godzinie 6:15 na placu Bankowym (Warszawa) przy pomniku Juliusza Słowackiego.

 

Plan dnia

6.15 Zbiórka, Warszawa Plac Bankowy, pod Pomnikiem J.Słowackiego i odjazd w kierunku miejscowości Podlesice

11:00 Zwiedzanie z przewodnikiem Rezerwatu Góra Zborów

Po zwiedzaniu Rezerwatu Góra Zborów spacer oznakowanymi szlakami po Jurze Krakowsko-Częstchowskiej m.in. szlakiem czerwonym, którym dojdziemy do zamku Bąkowiec w Morsku i szlakiem zielonym, który poprowadzi nas m.in. grzbietem Skał Kroczyckich. Powędrujemy przez Górę Słupsko z pozostałościami grodziska jak również przez Górę Jastrzębnik. Odwiedzimy takie miejscowości jak Podlesice, Morsko, Piaseczno i Skarżyce. Wycieczkę urozmaicają fantazyjne ostańce wapienne oraz otwierające się ze wzgórz widoki. Na samym końcu szlaku czeka nas niespodzianka w postaci zalewu Kostkowice 🙂 Trasa około 19 km + spacer po Rezerwacie Góra Zborów.

ok. 20.00 wyjazd w drogę powrotną do Warszawy.

 

Dla kogo:

Dla osób ze średnią kondycją, które lubią spacerować po pagórkowatych terenach

 

Koszt wyjazdu to 94 zł/os i obejmuje:

  1. Przejazd autokarem na trasie Warszawa – Podlesice, Kostkowice – Warszawa
  2. Ubezpieczenie NNW
  3. Przewodnika po Rezerwacie Góra Zborów i bilet wstępu

Cena nie zawiera kosztów posiłków.

 

Co zabrać:

– Wygodne buty, będziemy dużo chodzić (Jura to pagórki i skałki)
– Prowiant na drogę
– Aparat fotograficzny
– Parasol/kurtkę przeciwdeszczową
– Dobry humor 😉

 

Zgłoszenia: email lub przez wygodny formularz (poniżej)

Zapraszamy do zgłoszeń wyślij email na kontakt@aktywniplus.com , podając imię, nazwisko, email, nr telefonu, datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia) każdej zgłaszanej osoby lub wypełnij formularz poniżej. Więcej informacji telefon 513-510-635 czynny od godziny 17-21, sms 24h. W soboty i niedzielę może być problem z połączeniem jak będę w górach, ale najczęściej w górach też mam zasięg.


Formularz zgłoszeniowy (wypełniasz raz, przy kolejnych logowaniach nie trzeba już wpisywać danych).

W razie trudności zgłoszenia się przez formularz lub chęci zapisania się na listę rezerwową - wyślij wiadomość na kontakt@aktywniplus.com podając imię, nazwisko, nr telefonu, datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia), rodzaj posiłku mięsny / wegetariański, każdej zgłaszanej osoby. Wysłanie zgłoszenia przez email jest jednocześnie akceptacją regulaminu i polityki prywatności Aktywni+. Więcej informacji telefon 513510635 .

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.

Grupa Aktywni+ proponuje różnorodne propozycje spędzania wolnego czasu m.in.:

– wycieczki górskie
– wycieczki rowerowe
– wycieczki piesze
– zwiedzanie miast i muzeów
– rejsy jachtami
– spacery po Warszawie
– spływy kajakowe
– kręgle
– teatr
– pikniki dla całej rodziny
– ogniska z pieczeniem kiełbasek
– i wiele wiele innych

Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych - CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 10089. Posiadamy obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową (TU Europa).
 

Kontakt:

Strona Internetowa: aktywniplus.com
Grupa Aktywni+: www.fb.com/groups/AktywniTaktTV
Twitter Aktywni+: twitter.com/aktywniplus

Dodaj komentarz