14.09.2019 Spacerem po Jurze VIII – Korzkiew, Jaskinia Wierzchowska, Dolinki Krakowskie z Aktywni+


Organizator: Beata
e-mail: piesze@aktywniplus.com
tel: 783 651 272 czynny w godzinach 17-20, sms 24h.

Kategorie


Wolnych miejsc: 4 / Cena: 129,00 - 139,00 zł

Aktywni+ serdecznie zapraszają na jednodniowy Spacer po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Nie od dziś wiadomo, że Szlak Orlich Gniazd jest jak magnes… Średniowieczne warownie mają w sobie coś magicznego, przyciągają i zachęcają do spacerów po malowniczych krajobrazach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W części ósmej zobaczymy zamek Korzkiew, zwiedzimy z przewodnikiem Jaskinię Wierzchowską i pospacerujemy po Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie (ok. 11 km).

Galeria Spacerem po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej VIII:

« 1 z 6 »

Opis

Zamek Korzkiew – Korzkiewski zamek – warownia rycerska z XIV w., która powraca powoli do swojej świetności. Pierwsze dokumenty z 1352 roku mówią o górze Korzkiew, na której znajdował się zamek wzniesiony tu przez ród herbu Syrokomla. Budowla była idealnie dopasowana do form skalnych. Zamek kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk. Jego właścicielami były kolejno rody Ługowskich, Zborowskich i Jordanów (u których gościł ówczesny monarcha, August II Sas), a pod koniec XVIII w. rodzina Wodzickich. Obecnie w częściowo odrestaurowanym zamku znajduje się hotel, lecz prace rekonstrukcyjne wciąż trwają. Dziś w Korzkwi turyści mogą podziwiać odrestaurowane mury obronne, zachowane ganki i ściany budynków zamkowych, a także rozciągający się piękny widok na okolicę.

Jaskinia Wierzchowska Górna – jaskinia na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, na zboczu górnej części Doliny Kluczwody. Jaskinia Wierzchowska powstała w wapieniach górnojurajskich, stanowi przykład podziemnej formy krasowej. Ma złożony system korytarzy i komór. Posiada trzy otwory wejściowe skierowane na północny zachód. Korytarze mają łącznie 975 m. Temperatura powietrza ok. 7,8 °C. Hala Wielka Dolna, znajdująca się w tej jaskini, należy do największych na Jurze. Dzisiaj Wierzchowska jest najdłuższą przystosowaną do zwiedzania jaskinią w Polsce. Prowadzi przez nią wytyczona, bezpieczna i profesjonalnie oświetlona trasa wiodąca poprzez kręty Przesmyk Długi, Salę z Kotłami i Hotelik do największej komory jaskiniowej, Sali Balowej i dalej do Sali Człowieka Pierwotnego. Można spotkać nietoperze (głównie podkowce małe) oraz pająki: sieciarze jaskiniowe.

Dolina Bolechowicka  z Bramą Bolechowicką na czele, która zbudowana z wapiennych, widocznych z daleka skał o wysokości ok. 25 m. Po prawej stronie jest to Filar Abazego, a po lewej Filar Pokutników. Dolinka wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Występuje na jej terenie Brzoza ojcowska, której populacja w Polsce wynosi jedynie 250 sztuk, poza naszym krajem prawie nie występuje. Zagłębiając się coraz dalej w coraz to ciemniejsze rejony wąwozu, będziemy mogli podziwiać meandry Bolechówki, które niezwykle malowniczo wkomponowały się w krajobraz.

Dolina Kobylańska – wylot doliny ograniczony jest bramą skalną o szerokości około 30 m, znajdującą się pomiędzy Ponad Gnój Turnią i drugą, bezimienną turniczką. Wyżej, pomiędzy Żabim Koniem i Małą Płytą jest druga brama skalna, zwana Bramą Kobylańską. Dnem Doliny Kobylańskiej płynie potok Kobylanka, w niektórych miejscach zanikający. Zasilany jest wieloma źródłami i wywierzyskami, jednym z nich jest Źródło św. Antoniego znajdujące się tuż obok ścieżki w dolnej części doliny. Przepływ wód w dolinie w większości odbywa się podziemnymi szczelinami i pustkami krasowymi. Dolina Kobylańska jest jednym z głównych terenów wspinaczki skalnej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Skały wspinaczkowe znajdują się na obydwu jej zboczach, górując nad ścieżką szlaku turystycznego wiodącą dnem doliny. Mamy tu na każdym kroku piękne formacje skalne, co stwarza wrażenie, iż cała dolina to skalny kanion.

 

Zbiórka:

Spotykamy się 14.09.2019 w sobotę o godzinie 5:45 na placu Bankowym (Warszawa) przy pomniku Juliusza Słowackiego.

 

Plan dnia (trasa spaceru ok. 11 km)

5:45 Zbiórka, Warszawa Plac Bankowy, pod Pomnikiem J.Słowackiego i odjazd w kierunku miejscowości  Korzkiew

ok. 11:00 Sesja fotograficzna przy zamku Korzkiew (obecnie hotel)

12:00 Zwiedzanie z przewodnikiem Jaskini Wierzchowskiej

13:30 Spacer wyznaczonym szlakiem Dolinkami Krakowskimi: Wierzchowie – Dolina Bolechowicka – Dolina Kobylańska – Będkowice (ok. 11km)

ok. 17:30 – zbiórka przy autokarze w miejscowości Będkowice i odjazd w kierunku Warszawy

powrót do Warszawy około 23:00

 

Koszt wyjazdu to 139 zł/os (z kartą Aktywni+ 129 zł/os) i obejmuje:

  1. Sobotnie przejazdy autokarem
  2. Dwóch kierowców
  3. Przewodnika po Jaskini Wierzchowskiej
  4. Bilet wstępu do Jaskini Wierzchowskiej
  5. Ubezpieczenie NNW
  6. Opiekę pilota
  7. Kolorowe mapki

Cena nie zawiera:
– kosztów posiłków

 

Dla kogo:

Dla osób, które lubią spacerować

 

Co zabrać:

– Wygodne buty – Jura to pagórki i skałki
– Prowiant na drogę
– Aparat fotograficzny
– Parasol/kurtkę przeciwdeszczową
– Dobry humor 😉


Formularz zgłoszeniowy (wypełniasz raz, przy kolejnych logowaniach nie trzeba już wpisywać danych).

W razie trudności zgłoszenia się przez formularz lub chęci zapisania się na listę rezerwową - wyślij wiadomość na piesze@aktywniplus.com podając imię, nazwisko, nr telefonu, datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia), rodzaj posiłku mięsny / wegetariański, każdej zgłaszanej osoby. Wysłanie zgłoszenia przez email jest jednocześnie akceptacją regulaminu i polityki prywatności Aktywni+. Więcej informacji telefon 783 651 272 czynny w godzinach 17-20, sms 24h. .

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.

Grupa Aktywni+ proponuje różnorodne propozycje spędzania wolnego czasu m.in.:

– wycieczki górskie
– wycieczki rowerowe
– wycieczki piesze
– zwiedzanie miast i muzeów
– rejsy jachtami
– spacery po Warszawie
– spływy kajakowe
– kręgle
– teatr
– pikniki dla całej rodziny
– ogniska z pieczeniem kiełbasek
– i wiele wiele innych

Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych - CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 10089. Posiadamy obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową (TU Europa).
 

Kontakt:

Strona Internetowa: aktywniplus.com
Grupa Aktywni+: www.fb.com/groups/AktywniTaktTV
Twitter Aktywni+: twitter.com/aktywniplus

Dodaj komentarz