15.06.2019 Sieradowicki Park Krajobrazowy – Wąchock z Aktywni+


Organizator: Aktywni+ Wycieczki Dla Każdego
e-mail: rezerwacje@aktywniplus.com
tel: 513510635 pon-pt 10:00-17:00

Kategorie


Wolnych miejsc: 6 / Cena: 99,00 zł

Aktywni+ serdecznie zapraszają na jednodniowy spacer po Wąchocku z przewodnikiem i Sieradowickim Parku Krajobrazowym. W Wąchocku zobaczymy m.in. Zespół kościelno-klasztorny cystersów, zespół fabryczny z początku XIX w., dawny zajazd w typie dworku z 1 poł. XIX w., i oczywiście pomnik sołtysa znanego ze słynnych dowcipów o Wąchocku. Idąc przez Rezerwat Wykus i Polanę Langiewicza spacer zakończymy nad zalewem w miejscowości Mostki 😉

Galeria z wycieczki 15.06.2019 Wąchock:

« 1 z 6 »

Opis

Wąchock – Miasto nad rzeką Kamienną. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1179 roku, wtedy to biskup krakowski Gedko ufundował klasztor cystersów. W styczniu 1863 gen. Marian Langiewicz przeprowadził w mieście koncentrację powstańców, którzy mieli iść na Warszawę. 1400 ludzi założyło tutaj obóz warowny. 3 lutego 1863 doszło do bitwy z wojskami rosyjskimi. W 1903 wielka powódź na rzece Kamiennej zniszczyła ujęcie wody i zalała część miejscowości. Miasto jest atrakcją turystyczną także ze względu na popularne dowcipy o Wąchocku. Bohaterem dowcipów jest sołtys Wąchocka, jednak obecnie, od roku 1994, władzę wykonawczą w Wąchocku sprawuje burmistrz, nie sołtys (co więcej, na czele gminy stał wójt). Jest tam również m.in. pomnik sołtysa znanego z owych dowcipów, odsłonięty w 2003. 1 stycznia 1994 r. Wąchock odzyskał prawa miejskie, utracone w 1869 w ramach rosyjskich represji za pomoc powstańcom styczniowym.

Sieradowicki Park Krajobrazowy – położony jest w obrębie Wyżyny Kieleckiej. Obejmuje Płaskowyż Suchedniowski oraz północną część Gór Świętokrzyskich. Leży pomiędzy doliną rzeki Kamiennej na północy i Doliną Bodzentyńską na południu. Teren Parku związany jest z licznymi wydarzeniami historycznymi. Rozległe i zwarte kompleksy leśne Lasów Siekierzyńskich dawały schronienie oddziałom powstańców z 1863 r. oraz partyzantom II wojny światowej, między innymi największego zgrupowania partyzanckiego AK na Kielecczyźnie dowodzonego przez legendarnych majorów „Ponurego” (Jana Piwnika) i „Nurta” (Eugeniusza Kaszyńskiego).

Rezerwat przyrody Wykus – Rok utworzenia: 1978 rok. Ochroną objęto fragment wielogatunkowego lasu na zachodnim zboczu spłaszczonego wzniesienia Wykus. Teren rezerwatu przecina dolina potoku Lubianka i wąwozy jej dopływów. Dominującym zespołem leśnym jest tu grąd subkontynentalny, a wzdłuż cieków łęg jesionowo-olszowy. W centrum rezerwatu znajduje się niewielka polanka z pomnikiem upamiętniającym znajdujące się tu miejsce obozowania partyzantów AK ze zgrupowania słynnego “Ponurego” (Jana Piwnika).

Zbiórka:

Spotykamy się 15.06.2019 w sobotę o godzinie 6:45 na placu Bankowym (Warszawa) przy pomniku Juliusza Słowackiego.

 

Plan dnia (trasa spaceru ok. 20 km)

6:45 Zbiórka, Warszawa Plac Bankowy, pod Pomnikiem J.Słowackiego i odjazd w kierunku miejscowości Wąchock

10:00 Zwiedzanie z przewodnikiem Wąchocka

ok. 12:00 Spacer wyznaczonym szlakiem: Wąchock – Rezerwat Wykus – Mostki

ok. 19:00 – zbiórka przy autokarze na parkingu przy zalewie Mostki i odjazd w kierunku Warszawy

 

Koszt wyjazdu to 99 zł/os i obejmuje:

  1. Sobotnie przejazdy autokarem
  2. Przewodnika po Wąchocku
  3. Ubezpieczenie NNW
  4. Kolorowe mapki

Cena nie zawiera:
– kosztów posiłków
– biletu do Opactwa dla chętnych 4zł/6zł

 

Dla kogo:

Dla osób, które lubią spacerować.

 

Co zabrać:

– Wygodne buty
– Prowiant na drogę
– Aparat fotograficzny
– Parasol/kurtkę przeciwdeszczową
– Dobry humor 😉


Formularz zgłoszeniowy (wypełniasz raz, przy kolejnych logowaniach nie trzeba już wpisywać danych).

W razie trudności zgłoszenia się przez formularz lub chęci zapisania się na listę rezerwową - wyślij wiadomość na rezerwacje@aktywniplus.com podając imię, nazwisko, nr telefonu, datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia), rodzaj posiłku mięsny / wegetariański, każdej zgłaszanej osoby. Wysłanie zgłoszenia przez email jest jednocześnie akceptacją regulaminu i polityki prywatności Aktywni+. Więcej informacji telefon 513510635 pon-pt 10:00-17:00 .

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.

Grupa Aktywni+ proponuje różnorodne propozycje spędzania wolnego czasu m.in.:

– wycieczki górskie
– wycieczki rowerowe
– wycieczki piesze
– zwiedzanie miast i muzeów
– rejsy jachtami
– spacery po Warszawie
– spływy kajakowe
– kręgle
– teatr
– pikniki dla całej rodziny
– ogniska z pieczeniem kiełbasek
– i wiele wiele innych

Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych - CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 10089. Posiadamy obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową (TU Europa).
 

Kontakt:

Strona Internetowa: aktywniplus.com
Grupa Aktywni+: www.fb.com/groups/AktywniTaktTV
Twitter Aktywni+: twitter.com/aktywniplus

Dodaj komentarz