15.09.2018 Spacerem po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – Szlakiem Orlich Gniazd IV – Ogrodzieniec, Pilica, Smoleń z Aktywni+


Organizator: Beata
e-mail: piesze@aktywniplus.com
tel: 783 651 272 czynny w godzinach 17-20, sms 24h.

Lokalizacja
Plac Bankowy

Kategorie


Wolnych miejsc: 2 / Cena: 99,00 zł

Aktywni+ serdecznie zapraszają na Spacer po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Nie od dziś wiadomo, że Szlak Orlich Gniazd jest jak magnes… Średniowieczne warownie mają w sobie coś magicznego, przyciągają i zachęcają do spacerów po malowniczych krajobrazach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W części czwartej zwiedzimy ruiny zamku Ogrodzieniec, zobaczymy ruiny zamku w Pilicy i Smoleniu oraz pospacerujemy po Rezerwacie Smoleń – trasa ok. 14km + spacer z przewodnikiem po zamku Ogrodzieniec.

 

Galeria Spacerem po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej IV – Ogrodzieniec, Pilica, Smoleń:

« 1 z 6 »

Opis

Trasę Zamek Ogrodzieniec – Zamek Pilica – Zamek Smoleń przejdziemy głównym czerwonym Szlakiem Orlich Gniazd. Będziemy spacerować ulicami miejscowości Podzamcze, Kocikowa, Pilica i Smoleń.

Zamek “Ogrodzieniec” w Podzamczu – Początki architektury obronnej w Podzamczu sięgają czasów Bolesława Krzywoustego, na skalistym wzniesieniu Góry Birów powstał obronny gród strzegący granic przed najazdami książąt czeskich. W połowie XIV wieku zamiast budowli zniszczonej w czasach walk Łokietka o tron krakowski, Kazimierz Wielki zbudował na Górze Janowskiego, która jest najwyższym punktem Jury Krakowsko-Częstochowskiej gotycki zamek… W tej chwili zamek Ogrodzieniec to zapierające dech, malownicze ruiny potężnego zamczyska, który zachwyca każdego…

Zamek w Pilicy – Zamek/pałac prawdopodobnie został zbudowany około roku 1610 przez Wojciecha Padniewskiego, kasztelana oświęcimskiego. Była to rezydencja w stylu włoskiego, późnego renesansu, do której ród Padniewskich przeniósł się ze Smolenia. Dzieje zamku w Pilicy są bardzo zawiłe – raz stawał się fortecą, innym razem obronne mury były zaledwie ozdobą budynku mieszkalnego. Swoją obecną formę zawdzięcza pracom na zlecenie Leona Epsteina, które nadał budynkowi neorenesansowy styl. Mury pałacu pamiętają zarówno powstańców listopadowych, których kurhan znajduje się zaraz przy wyjściu z posesji, jak i ofiary drugiej wojny światowej… Wokół pałacu znajduje się park o powierzchni 10 hektarów o bogatej roślinności, uznany za pomnik przyrody jako dzieło sztuki ogrodowej. W parku znajduje się klasycystyczna studnia oraz barokowa altana. Niszczejący park jest ogólnodostępny dla turystów, pomieszczenia są niestety pozamykane na cztery spusty.

Zamek “Pilcza” w Smoleniu – Średniowieczny zamek Toporczyków zbudowano na jednym z najwyższych wzniesień Jury Krakowsko-Częstochowskiej (486 m n.p.m.). W jego zakres wchodził zajmujący szczyt skalistego wzgórza zamek wysoki, a także dwa zamki dolne (przedzamcza). Głównym elementem warowni, wzniesionej z miejscowego kamienia wapiennego, była okrągła wieża o średnicy 7,5 metra. Postawiono ją w zachodniej części zespołu, wewnątrz muru obronnego biegnącego po krawędziach skały. W skład wewnętrznej zabudowy wchodził również dom mieszkalny, którego dolne partie zachowały się do dziś. Jedyne wejście do zamku górnego wiodło przez niewielki otwór bramny umieszczony w południowej kurtynie. Dostęp do niego prowadził po drewnianych schodkach, które podczas wystąpieniu zagrożenia można było naprędce zniszczyć. Zaplecze gospodarcze stanowiło pięcioboczne przedzamcze wschodnie. Dobudowane w XVI stuleciu przedzamcze zachodnie było otoczone murem na rzucie wydłużonego prostokąta i miało odrębną bramę wjazdową. Po II wojnie światowej odgruzowano zachowane mury i zabezpieczono je w charakterze trwałej ruiny. W latach 90-ych ubiegłego stulecia Teleexpress triumfalnie poinformował, że na zamku znaleziono skarb…

Rezerwat Smoleń – Rezerwat krajobrazowy “Smoleń” utworzony został w roku 1959 w pobliżu wschodniego krańca Doliny Wodącej. Obejmuje wzgórze o wysokości 486 m n.p.m. zbudowane z wapieni jurajskich, którego zbocza porośnięte są lasem bukowo-grabowo-modrzewiowym z przewagą buczyny sudeckiej. Obszar rezerwatu na wzgórzu zamkowym wynosi 4,32 ha.

 

Zbiórka:

Spotykamy się 15.09.2018 w sobotę o godzinie 5:45 na placu Bankowym (Warszawa) przy pomniku Juliusza Słowackiego i o 6:00 ruszamy w kierunku miejscowości Podzamcze.

 

Plan dnia:

5:45 Zbiórka, Warszawa Plac Bankowy, pod Pomnikiem J.Słowackiego i 6:00 odjazd w kierunku miejscowości Podzamcze

11:00 Zwiedzanie z przewodnikiem ruin zamku Ogrodzieniec

13:00 Ruszamy czerwonym szlakiem Orlich Gniazd w kierunku Pilicy i dalej do Smolenia (trasa spaceru ok. 14km)

ok. 17:00 Wyjazd w drogę powrotną do Warszawy

 

Koszt wyjazdu to 99zł/os i obejmuje:

  1. Sobotnie przejazdy autokarem
  2. Ubezpieczenie NNW
  3. Przewodnika po zamku Ogrodzieniec
  4. Kolorowe mapki i materiały edukacyjne

Cena nie zawiera:
– biletu wstępu na zamek Ogrodzieniec – 12zł normalny, 8zł ulgowy
– biletu wstępu na zamek Pilcza w Smoleniu – 9zł normalny, 7zł ulgowy
– kosztów dodatkowych posiłków.

 

Dla kogo:

Dla osób, które lubią dużo spacerować

 

Co zabrać:

– Wygodne buty, będziemy dużo chodzić (Jura to pagórki i skałki)
– Prowiant na drogę
– Aparat fotograficzny
– Parasol/kurtkę przeciwdeszczową
– Dobry humor 😉


Formularz zgłoszeniowy (wypełniasz raz, przy kolejnych logowaniach nie trzeba już wpisywać danych).

W razie trudności zgłoszenia się przez formularz lub chęci zapisania się na listę rezerwową - wyślij wiadomość na piesze@aktywniplus.com podając imię, nazwisko, nr telefonu, datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia), rodzaj posiłku mięsny / wegetariański, każdej zgłaszanej osoby. Wysłanie zgłoszenia przez email jest jednocześnie akceptacją regulaminu i polityki prywatności Aktywni+. Więcej informacji telefon 783 651 272 czynny w godzinach 17-20, sms 24h. .

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.

Grupa Aktywni+ proponuje różnorodne propozycje spędzania wolnego czasu m.in.:

– wycieczki górskie
– wycieczki rowerowe
– wycieczki piesze
– zwiedzanie miast i muzeów
– rejsy jachtami
– spacery po Warszawie
– spływy kajakowe
– kręgle
– teatr
– pikniki dla całej rodziny
– ogniska z pieczeniem kiełbasek
– i wiele wiele innych

Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych - CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 10089. Posiadamy obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową (TU Europa).
 

Kontakt:

Strona Internetowa: aktywniplus.com
Grupa Aktywni+: www.fb.com/groups/AktywniTaktTV
Twitter Aktywni+: twitter.com/aktywniplus

Dodaj komentarz