20.10.2018 Spacerem po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – Szlakiem Orlich Gniazd V – Bydlin z Aktywni+


Organizator: Beata
e-mail: piesze@aktywniplus.com
tel: 783 651 272 czynny w godzinach 17-20, sms 24h.

Lokalizacja
Plac Bankowy

Kategorie


Wolnych miejsc: 10 / Cena: 99,00 zł

Aktywni+ serdecznie zapraszają na jednodniowy Spacer po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Nie od dziś wiadomo, że Szlak Orlich Gniazd jest jak magnes… Średniowieczne warownie mają w sobie coś magicznego, przyciągają i zachęcają do spacerów po malowniczych krajobrazach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W części piątej zobaczymy ruiny zamku w Bydlinie, kapliczkę z 1880r. z przylegającym do niej cmentarzem, na którym spoczywa 46 legionistów Józefa Piłsudskiego poległych 18 listopada 1914 r. w bitwie pod Krzywopłotami, ruiny strażnicy w Ryczowie oraz pospacerujemy po Dolinie Wodącej pełnej jaskiń…

W bardzo bliskiej okolicy naszego spacerowego szlaku (10 min.) znajduje się zamek Smoleń, który mieliśmy okazję zwiedzać w czwartej odsłonie naszego spaceru po Jurze 🙂 Istnieje możliwość dojścia do zamku szlakiem czarnym.

Galeria Spacerem po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej V:

« 1 z 6 »

Opis

Strażnica w Ryczowie – Niewielkie, ale pobudzające wyobraźnię pozostałości warowni na samotnej skale przypominają bliźniacze obiekty w Przewodziszowicach, Lutowcu i Suliszowicach. Tym razem położenie zameczku to skraj lasu, w pobliżu asfaltowej drogi. Główną częścią była murowana wieża mieszkalno-obronna dostosowana kształtem do szczyty skały, a więc postawiona na planie trapezu o wymiarach 16x11x12,5×10. Posiadała 2 lub 3 kondygnacje. Ściany w narożach i po środku były wzmocnione szkarpami. Całość otoczona była fosą, wałem oraz podwójną linią palisady i tworzyła owal o wymiarach 85×60 m. Wał utworzono z ziemi z wykopanej fosy. Jego stoki oblicowano kamieniami wapiennymi chroniącymi przed rozmywaniem przez wody deszczowe. Dziś zachowały się mury przyziemia wieży, wał oraz fosa głęboka miejscami na 5 m i szeroka na 10 m.

Dolina Wodącej i jaskinie – Dolinę rozpoczynają imponujące Zegarowe Skały stanowiące pomnik przyrody. W masywie tym kryją się jaskinie, przy dnie widać otwór Jaskini Zegar, a w partii szczytowej mieści się wejście do Jaskini Jasnej.
Kolejną atrakcją jest tu skała Biśnik, słynąca z cennych jaskiń. Najdłuższa jest tutaj Jaskinia Psia, ale to Jaskinia na Biśniku jest sławna w całej Polsce. Dlaczego? Znaleziono tu najstarsze w Polsce ślady bytności człowieka, według badań archeologicznych grotę zamieszkiwał człowiek już 500 tys. lat temu.

Zamek w Bydlinie – Zamek w Bydlinie to ruiny warowni, których dzieje sięgają końca XIV wieku. Uznaje się, że około 1388 roku została wybudowana wieża obronna na zlecenie pierwszego właściciela wsi Bydlin, rycerza Niemierza, herbu Strzała. Była ona kolejnym ogniwem na szlaku warowni zwanych Szlakiem Orlich Gniazd, które miały chronić ziemie królestwa polskiego na granicy ze Śląskiem. Zresztą jedną z pierwszych. Z trzech stron znajdowały się bagna, a jedyny łagodny stok wzgórza przecięto fosą. Na cmentarzu nieopodal można odwiedzić siedmiometrowy, kamienny krzyż, pod którym pochowani są polegli w bitwie legioniści.

 

Zbiórka:

Spotykamy się 20.10.2018 w sobotę o godzinie 5:45 na placu Bankowym (Warszawa) przy pomniku Juliusza Słowackiego.

 

Plan dnia (trasa spaceru ok. 14km + spacer po Dolinie Wodącej)

5:45 Zbiórka, Warszawa Plac Bankowy, pod Pomnikiem J.Słowackiego i o 6:00 odjazd w kierunku miejscowości Ryczów

10:30 Spacer wyznaczonym szlakiem: Ryczów – Dolina Wodącej – Zegarowe Skały – Grodzisko Pańskie – Zamek w Bydlinie

ok. 16:30 – zbiórka przy autokarze na parkingu w okolicach zamku Bydlin i odjazd w kierunku Warszawy

 

Koszt wyjazdu to 99 zł/os i obejmuje:

  1. Sobotnie przejazdy autokarem
  2. Dwóch kierowców
  3. Ubezpieczenie NNW
  4. Kolorowe mapki i materiały edukacyjne

Cena nie zawiera:
– kosztów posiłków.

 

Dla kogo:

Dla osób, które lubią spacerować po pagórkowatych terenach

 

Co zabrać:

– Wygodne buty, będziemy dużo chodzić (Jura to pagórki i skałki)
– Prowiant na drogę
– Aparat fotograficzny
– Parasol/kurtkę przeciwdeszczową
– Dobry humor 😉


Formularz zgłoszeniowy (wypełniasz raz, przy kolejnych logowaniach nie trzeba już wpisywać danych).

W razie trudności zgłoszenia się przez formularz lub chęci zapisania się na listę rezerwową - wyślij wiadomość na piesze@aktywniplus.com podając imię, nazwisko, nr telefonu, datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia), rodzaj posiłku mięsny / wegetariański, każdej zgłaszanej osoby. Wysłanie zgłoszenia przez email jest jednocześnie akceptacją regulaminu i polityki prywatności Aktywni+. Więcej informacji telefon 783 651 272 czynny w godzinach 17-20, sms 24h. .

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.

Grupa Aktywni+ proponuje różnorodne propozycje spędzania wolnego czasu m.in.:

– wycieczki górskie
– wycieczki rowerowe
– wycieczki piesze
– zwiedzanie miast i muzeów
– rejsy jachtami
– spacery po Warszawie
– spływy kajakowe
– kręgle
– teatr
– pikniki dla całej rodziny
– ogniska z pieczeniem kiełbasek
– i wiele wiele innych

Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych - CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 10089. Posiadamy obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową (TU Europa).
 

Kontakt:

Strona Internetowa: aktywniplus.com
Grupa Aktywni+: www.fb.com/groups/AktywniTaktTV
Twitter Aktywni+: twitter.com/aktywniplus

Dodaj komentarz