Odwołana – 21.03.2020 Spacerem po Jurze – Szlakiem Orlich Gniazd I – Zamek Olsztyn i Rezerwat Sokole Góry z Aktywni+


Organizator: Beata
e-mail: piesze@aktywniplus.com
tel: 783 651 272 czynny w godzinach 17-20, sms 24h.

Kategorie


Wolnych miejsc: 0 / Cena: 109,00 - 119,00 zł

Z uwagi na sytuację związaną z koronawirusem w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych uczestników wycieczka 21.03.2020 Spacerem po Jurze – Szlakiem Orlich Gniazd I – Zamek Olsztyn i Rezerwat Sokole Góry odbędzie się w innym terminie, który ustalimy jak już sytuacja wróci do normy.

Aktywni+ serdecznie zapraszają na Spacer po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Nie od dziś wiadomo, że Szlak Orlich Gniazd jest jak magnes… Średniowieczne warownie mają w sobie coś magicznego, przyciągają i zachęcają do spacerów po malowniczych krajobrazach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zwiedzimy z przewodnikiem ruiny zamku w Olsztynie k/Częstochowy i pospacerujemy po rezerwacie Sokole Góry.

Galeria z wydarzenia:

« 1 z 6 »

 

Opis

Zamek Olsztyn k/Częstochowy – Większość z obiektów określanych mianem Orlich Gniazd powstała za panowania Kazimierza Wielkiego. Zamki miały strzec granicy Królestwa Polskiego oraz jego stolicy – Krakowa… Historia Olsztyna (nazwa od niemieckiego słowa Holstein – skała z jaskiniami, – höhle – jaskinia i stein – skała) jest bardzo długa. Pierwsza wzmianka o “zamku Przymiłowice” (późniejszym Olsztynie) pochodzi z 1306 roku. Wzniesiony został na miejscu wczesnośredniowiecznego grodu. Kazimierz Wielki kazał całkowicie przebudować zamek i stał się on jednym z największych w okolicy zamków obronnych. Charakterystyczna wieża jest prawdopodobnie pozostałością poprzedniej warowni. W 1656 r. Olsztyn został zdobyty przez Szwedów i od tego czasu całkowicie popadł w ruinę. W 2002 r. – staraniem Wspólnoty Gruntowej w Olsztynie przeprowadzono prace konserwacyjne m.in. w wieży starościńskiej utworzono punkt widokowy. Zamek posiada ponoć podziemne połączenie z klasztorem jasnogórskim, a w podziemnych rzekach można zobaczyć pływające złote kaczki…

Rezerwat Sokole Góry – Rezerwat przyrody obejmujący skupisko jurajskich wzgórz, utworzony został w 1953 roku i zajmuje powierzchnię 216 ha. Nazwa “Sokole Góry” nadana została przez okoliczną ludność, według której wzgórza zamieszkiwane były przez sokoły i puchacze. Specyfiką tego obszaru są porośnięte lasem wapienne, jurajskie skały z licznymi formami krasowymi. Sokole Góry składają się z dziesięciu kopulastych wzniesień i skalistych masywów, tworzących rodzaj gniazda górskiego, wzniesionego przeciętnie z ok. 100 m nad okoliczny teren (ok. 400 m n.p.m.). Główne wzniesienia to Góra Sokola, Góra Setki, Pustelnica oraz Puchacz… Najwyższym wzniesieniem jest Góra Pustelnica – około 400 m n.p.m. Góry Sokole kryją w sobie kilkadziesiąt jaskiń, wśród których najsłynniejszymi są: Jaskinia św. Maurycego, Koralowa, Pod Sokolą Górą, Studnisko, Olsztyńska, i Wszystkich Świętych…

Zbiórka:

Spotykamy się 21 marca 2020 w sobotę o godzinie 5:45 na placu Bankowym przy pomniku Juliusza Słowackiego i o 6:00 ruszamy do Olsztyna.

Plan dnia

5:45 Zbiórka Warszawa Plac Bankowy, pod Pomnikiem J.Słowackiego i o 6.00 odjazd w kierunku Olsztyna k/Częstochowy

10.30 Spotkanie z przewodnikiem i wspólne zwiedzanie ruin zamku Olsztyn k/Częstochowy

12:30 Spacer oznakowanymi szlakami po Rezerwacie Sokole Góry ok. 12 km

ok. 16.30 wyjazd w drogę powrotną do Warszawy (powrót ok. 21:30)

 

Koszt wyjazdu to 119 zł/os (109 zł/os z Kartą Aktywni+)  i obejmuje:

1. Przejazd autokarem na trasie Warszawa – Olsztyn k/Częstochowy – Warszawa
2. Przewodnika po zamku Olsztyn k/Częstochowy
3. Ubezpieczenie NNW
4. Dwóch kierowców

Cena nie zawiera:
– kosztów posiłków
– biletu wstępu na zamek: dorośli: 7 zł, młodzież ucząca się (za okazaniem legitymacji): 4 zł, emeryci: 4 zł. dzieci do 7 lat: wstęp wolny (pilot zbiera w autokarze)
– biletu wstępu na wieżę widokową (indywidualnie): dorośli: 3 zł, młodzież i emeryci: 2 zł

 

Co zabrać:

– Wygodne buty – będziemy spacerować (Jura to pagórki i skałki)
– Prowiant na drogę
– Aparat fotograficzny
– Parasol/kurtkę przeciwdeszczową
– Dobry humor 😉


Formularz zgłoszeniowy (wypełniasz raz, przy kolejnych logowaniach nie trzeba już wpisywać danych).

W razie trudności zgłoszenia się przez formularz lub chęci zapisania się na listę rezerwową - wyślij wiadomość na piesze@aktywniplus.com podając imię, nazwisko, nr telefonu, datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia), rodzaj posiłku mięsny / wegetariański, każdej zgłaszanej osoby. Wysłanie zgłoszenia przez email jest jednocześnie akceptacją regulaminu i polityki prywatności Aktywni+. Więcej informacji telefon 783 651 272 czynny w godzinach 17-20, sms 24h. .

To wydarzenie jest już w całości zarezerwowane. Zapraszamy na listę rezerwową.

Grupa Aktywni+ proponuje różnorodne propozycje spędzania wolnego czasu m.in.:

– wycieczki górskie
– wycieczki rowerowe
– wycieczki piesze
– zwiedzanie miast i muzeów
– rejsy jachtami
– spacery po Warszawie
– spływy kajakowe
– kręgle
– teatr
– pikniki dla całej rodziny
– ogniska z pieczeniem kiełbasek
– i wiele wiele innych

Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych - CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 10089. Posiadamy obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową (TU Europa).
 

Kontakt:

Strona Internetowa: aktywniplus.com
Grupa Aktywni+: www.fb.com/groups/AktywniTaktTV
Twitter Aktywni+: twitter.com/aktywniplus

Dodaj komentarz