21.09.2019 Kruszyniany i Mały Szlak Tatarski na Podlasiu z Aktywni+


Organizator: Beata
e-mail: piesze@aktywniplus.com
tel: 783 651 272 czynny w godzinach 17-20, sms 24h.

Kategorie


Wolnych miejsc: 0 / Cena: 109,00 - 119,00 zł

Aktywni+ serdecznie zapraszają na jednodniową wycieczkę po Podlasiu. Zwiedzimy z przewodnikiem drewniany meczet oraz mizar w Kruszynianach, odwiedzimy Jurtę Tatarską z tatarskim jedzeniem i Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich oraz pospacerujemy Małym Szlakiem Tatarskim (19 km) po Puszczy Knyszyńskiej.

Galeria z wycieczki 25-26.05.2019 “Zęby Stalina” i Mały Szlak Tatarski na Podlasiu:

« 1 z 7 »

Opis

Mały Szlak Tatarski 19 km – wędrówka tym szlakiem pozwoli poznać historię i zabytki osadnictwa tatarskiego na północnym Podlasiu oraz miejsca, które chlubnie zapisały się w historii Powstania Styczniowego. Przebieg szlaku: Kruszyniany, Józefowo, Królowe Stojło i Waliły-Stacja. Warto zagłębić się w historię Tatarów. Tatarzy polscy stanowią grupę etniczną, a może jedynie etnograficzną, pozbawioną cech mniejszości narodowej. Uważają się oni nie tylko za obywateli Rzeczypospolitej, ale za Polaków – Polaków pochodzenia tatarskiego. Mieszkańcy Złotej Ordy, którzy stanowili mieszaninę mongolskich najeźdźców i tureckojęzycznych Kipczaków zwiemy Tatarami. Oni to są w prostej linii przodkami dzisiejszych Tatarów polskich, a podlaskie wsie Kruszyniany i Bohoniki najdalej na zachód wysuniętymi wysepkami osadnictwa tatarskiego. Obecnie mieszka w Polsce ok. 4000 osób pochodzenia tatarskiego, kontynuujących nadal tradycje swego wyznania.

Kruszyniany – Mały Szlak Tatarski rozpoczyna się w Kruszynianach, wsi nadanej w 1679 r. przez króla Jana III Sobieskiego Tatarom pod wodzą płk Samuela Murzy Krzeczowskiego. Z przewodnikiem obejrzymy najciekawszy zabytek wsi – meczet z II połowy XVIII w. i oddalony od niego o ok. 300 m cmentarz muzułmański – mizar. Kruszyniany to jedna z dwóch wsi w Polsce, gdzie ocalał po wojnie drewniany meczet. Żyją tu obok siebie wyznający islam potomkowie dawnych Polskich Tatarów, wierni prawosławni i katolicy. Kiedyś na Kruszyniany mówiło się „triniedzielnaja” (trzyświąteczna) – w piątek świętowali muzułmanie – Tatarzy, w sobotę Żydzi, a w niedzielę katolicy i prawosławni.

 

Zbiórka:

Spotykamy się 21.09.2019 w sobotę o godzinie 6:00 na placu Bankowym (Warszawa) przy pomniku Juliusza Słowackiego.

 

Plan dnia (trasa spaceru ok. 19 km)

10:00 Zwiedzanie z przewodnikiem meczetu i mizaru w Kruszynianach + indywidualny spacer po Kruszynianach gdzie warto odwiedzić np. Jurtę Tatarską przy której znajduje się Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich i małe muzeum

ok. 11:30 spacer Małym Szlakiem Tatarskim (19 km)

ok. 17:30 zbiórka przy autokarze na parkingu w miejscowości Stacja Waliły i odjazd w kierunku Warszawy

powrót do Warszawy około 21:30

 

Koszt wyjazdu to 119 zł/os (109 zł/os z Kartą Aktywni+)  i obejmuje:

  1. Sobotnie przejazdy autokarem
  2. Bilet + przewodnik po meczecie w Kruszynianach
  3. Dwóch kierowców
  4. Ubezpieczenie NNW i KL
  5. Kolorowe mapki

 

Koszty dodatkowe:

1. Dodatkowe posiłki (istnieje możliwość zjedzenia obiadu w miejscowości Stacja-Waliły, w restauracji, która znajduje się przy parkingu na którym będzie czekał na nas autokar)

 

Dla kogo:

Dla osób, które lubią spacerować.

 

Co zabrać:

– Wygodne buty – będziemy dużo chodzić
– Prowiant na drogę
– Aparat fotograficzny
– Parasol/kurtkę przeciwdeszczową
– Dobry humor 😉


Formularz zgłoszeniowy (wypełniasz raz, przy kolejnych logowaniach nie trzeba już wpisywać danych).

W razie trudności zgłoszenia się przez formularz lub chęci zapisania się na listę rezerwową - wyślij wiadomość na piesze@aktywniplus.com podając imię, nazwisko, nr telefonu, datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia), rodzaj posiłku mięsny / wegetariański, każdej zgłaszanej osoby. Wysłanie zgłoszenia przez email jest jednocześnie akceptacją regulaminu i polityki prywatności Aktywni+. Więcej informacji telefon 783 651 272 czynny w godzinach 17-20, sms 24h. .

To wydarzenie jest już w całości zarezerwowane. Zapraszamy na listę rezerwową.

Grupa Aktywni+ proponuje różnorodne propozycje spędzania wolnego czasu m.in.:

– wycieczki górskie
– wycieczki rowerowe
– wycieczki piesze
– zwiedzanie miast i muzeów
– rejsy jachtami
– spacery po Warszawie
– spływy kajakowe
– kręgle
– teatr
– pikniki dla całej rodziny
– ogniska z pieczeniem kiełbasek
– i wiele wiele innych

Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych - CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 10089. Posiadamy obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową (TU Europa).
 

Kontakt:

Strona Internetowa: aktywniplus.com
Grupa Aktywni+: www.fb.com/groups/AktywniTaktTV
Twitter Aktywni+: twitter.com/aktywniplus

Dodaj komentarz