22.04.2018 Spacerem po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – Szlakiem Orlich Gniazd II – Bobolice, Mirów i Ostrężnik z Aktywni+


Organizator: Leszek
e-mail: kontakt@aktywniplus.com
tel: 513510635

Lokalizacja
Plac Bankowy

Kategorie


Wolnych miejsc: 0 / Cena: 89,00 zł

Aktywni+ serdecznie zapraszają na Spacer po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Nie od dziś wiadomo, że Szlak Orlich Gniazd jest jak magnes… Średniowieczne warownie mają w sobie coś magicznego, przyciągają i zachęcają do spacerów po malowniczych krajobrazach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W części drugiej zwiedzimy odbudowany zamek w Bobolicach, obejrzymy ruiny zamku w Mirowie i odwiedzimy pozostałości po zamku Ostrężnik.

Galeria z wydarzenia Jura II – Bobolice, Mirów i Ostrężnik:

« 1 z 6 »

Opis

Zamek w Bobolicach – Do niedawna niewielkie, ale robiące wrażenie ruiny zamku położone na dość stromym wzniesieniu. Kilka lat temu ruiny zaczęły zmieniać swoje oblicze, ponieważ kupił je senator Lasecki i przeprowadził odbudowę. Z zamku rozciąga się rozległy widok na całą okolicę, dobrze widać także sąsiedni zamek w Mirowie. Podczas spaceru z Bobolic do Mirowa zobaczymy m.in. „Turnie Kukuczki”, „Skrzypce”,„Trzy siostry” i schronisko skalne „Stajnia”. Jak każdy zamek, Bobolice mają również swoją legendę… Dawno, dawno temu żyli bliźniacy Bobol, władający Zamkiem Bobolice oraz Mir – pan na pobliskim Zamku Mirów. Bobol i Mir żyli zgodnie, razem urządzali uczty i polowania, a także jeździli na wyprawy wojenne, z których łupy ukrywali w tunelu łączącym oba zamki. Pewnego razu Bobol, oprócz łupów, przywiózł z wyprawy brankę – piękną księżniczkę, która miała zostać jego żoną. Ta jednak zakochała się w Mirze, z którym zaczęła się potajemnie spotykać. Gdy w końcu romans się wydał, Bobol w szale zazdrości zabił swego brata, a brankę zamurował. Księżniczka ponoć cały czas przebywa na zamku, a zobaczyć ją można w księżycowe noce kiedy jako biała dama przechadza się po bobolickich murach…

Ruiny zamku w Mirowie – Mirów powstał prawdopodobnie w XIV wieku, jako strażnica zbudowana z fundacji Kazimierza Wielkiego. Ostatnimi włodarzami Mirowa byli Męcińscy. W XVIII wieku zamek w Mirowie popadł w ruinę, z której już się nie podniósł. Dziś Mirów znajduje się w stanie dobrze zachowanej ruiny. Podziwiać można wyniosłą basztę i część mieszkalną na szczycie skały, spod której rozpościerają się dalekie widoki na pasmo ostańców wapiennych zwanych Mirowskimi Skałami.

Rezerwat przyrody „Ostrężnik”,  jaskinia Ostrężnicka i pozostałości po zamku Ostrężnik – Leśny rezerwat przyrody „Ostrężnik” utworzony został w 1960 r., obszar wynosi 4,1 ha. Tutejsze wapienne wzniesienia kryją kilka jaskiń (m.in. Ostrężnicką, Wierną, Wiercicę), które jednak nie są udostępnione do masowego zwiedzania. Jaskinie te były wykorzystywane przez partyzantów w czasie II wojny. U stóp wzgórza znajdują się także okresowe wywierzyska, czyli źródła krasowe zwane Źródłami Zdarzeń.
Jaskinia Ostrężnicka leży na terenie rezerwatu „Ostrężnik” u podnóża wielkiego filara skalnego, na wierzchołku którego znajdują się zarysy średniowiecznego zamku – zarys murów obiektu zachował się w stanie bardzo słabym. Również słabo czytelny jest obecnie układ zamku, który dzielił się na górny, dolny oraz podzamcze. Od strony południowej dostrzec można resztki baszty, która być może pełniła rolę bramy wjazdowej. Korytarze jaskini, których wysokość maleje w głąb masywu, mają rozwinięcie poziome, całkowita ich długość wynosi ok. 90 m. Namulisko jest piaszczysto – gliniaste i zawiera cenny materiał mineralny i organiczny np. kości zwierząt czy ślady pobytu człowieka prehistorycznego.

 

Zbiórka:

Spotykamy się 22.04.2018 w niedzielę o godzinie 6:45 na placu Bankowym (Warszawa) przy pomniku Juliusza Słowackiego.

 

Plan dnia

6.45 Zbiórka, Warszawa Plac Bankowy, pod Pomnikiem J.Słowackiego

7.00 Odjazd w kierunku Bobolic

12.00 Dla chętnych zwiedzanie z przewodnikiem zamku w Bobolicach (ok. 0,5h)

ok. 13:00 Spacer oznakowanymi szlakami po Jurze krakowsko-częstochowskiej: Bobolice – Mirów – Ostrężnik ok. 17km

ok. 19.00 wyjazd w drogę powrotną do Warszawy.

 

Koszt wyjazdu to 89 zł/os i obejmuje:

  1. Przejazd autokarem na trasie Warszawa – Bobolice, Ostrężnik – Warszawa
  2. Ubezpieczenie NNW i KL

Cena nie zawiera kosztu posiłków oraz biletów wstępu:

– na zamek Bobolice:
normalny – 15,00 zł
ulgowy – 10,00 zł (dla emerytów, rencistów i studentów – za okazaniem legitymacji; oraz dzieci i młodzieży do 18 roku życia)
szkolny – 5,00 zł (dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, dotyczy tylko zorganizowanych grup szkolnych od 10 osób)
rodzinny – 30,00 zł (dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – rodzice + dzieci za okazaniem kompletu kart)
dzieci do 3 roku życia – wejście bezpłatne.

 

Co zabrać:

– Wygodne buty, będziemy dużo chodzić
– Prowiant na drogę
– Aparat fotograficzny
– Parasol/kurtkę przeciwdeszczową
– Dobry humor 😉

 

Zgłoszenia: email lub przez wygodny formularz (poniżej)

Zapraszamy do zgłoszeń wyślij email na kontakt@aktywniplus.com , podając imię, nazwisko, email, nr telefonu, datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia) każdej zgłaszanej osoby lub wypełnij formularz poniżej. Więcej informacji telefon 513-510-635 czynny od godziny 17-21, sms 24h. W soboty i niedzielę może być problem z połączeniem jak będę w górach, ale najczęściej w górach też mam zasięg.


Formularz zgłoszeniowy (wypełniasz raz, przy kolejnych logowaniach nie trzeba już wpisywać danych).

W razie trudności zgłoszenia się przez formularz lub chęci zapisania się na listę rezerwową - wyślij wiadomość na kontakt@aktywniplus.com podając imię, nazwisko, nr telefonu, datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia), rodzaj posiłku mięsny / wegetariański, każdej zgłaszanej osoby. Wysłanie zgłoszenia przez email jest jednocześnie akceptacją regulaminu i polityki prywatności Aktywni+. Więcej informacji telefon 513510635 .

To wydarzenie jest już w całości zarezerwowane. Zapraszamy na listę rezerwową.

Grupa Aktywni+ proponuje różnorodne propozycje spędzania wolnego czasu m.in.:

– wycieczki górskie
– wycieczki rowerowe
– wycieczki piesze
– zwiedzanie miast i muzeów
– rejsy jachtami
– spacery po Warszawie
– spływy kajakowe
– kręgle
– teatr
– pikniki dla całej rodziny
– ogniska z pieczeniem kiełbasek
– i wiele wiele innych

Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych - CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 10089. Posiadamy obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową (TU Europa).
 

Kontakt:

Strona Internetowa: aktywniplus.com
Grupa Aktywni+: www.fb.com/groups/AktywniTaktTV
Twitter Aktywni+: twitter.com/aktywniplus

Dodaj komentarz