23.09.2018 Śladami “Pudla-Magdy” i bezimiennej Pantery czyli szlak bojowy Plutonu Pancernego “Wacek” Zgrupowania “Radosław” 2 z Aktywni+


Organizator: Mateusz
e-mail: podrozehistorycznomilitarne@aktywniplus.com
tel: 511557517

Kategorie


Wolnych miejsc: 27 / Cena: 0,00 zł

Aktywni+ mają zaszczyt i ogromną przyjemność zaprosić na spacer szlakiem bojowym legendarnego Plutonu Pancernego “Wacek” Zgrupowania Radosław na warszawskich Nowolipkach w ramach Podróży Historyczno-Militarnych; jest to projekt autorski pasjonata historii i militariów oraz redaktora czasopism Wojsko Technika oraz Wojsko i Technika Historia Mateusza Zielonki.

 

Galeria ze zwiedzania Muzeum Techniki Wojskowej:

« 2 z 6 »

Zbiórka

Spotykamy się 23 września 2018 r. (niedziela) o godzinie 16:00, na skrzyżowaniu ul. Karolkowej i Żytniej (Komenda Rejonowa Policji Warszawa IV) w miejscu gdzie obie niemieckie Pantery obsadzone jeszcze przez niemieckie załogi przejechały po barykadzie zapuszczając się na obszar opanowany przez Powstańców (dojazd np. tramwajami: 1, 22, 26, 27 lub np. autobusami: 520, przystanek: Żytnia 01/02 lub Leszno 01/02).

 

Tematyka

W czasie trwania zwiedzania główną poruszaną przeze mnie tematyką będzie historia Plutonu Pancernego ,,Wacek” Zgrupowania ,,Radosław”, który był jedną z kilku powstańczych jednostek pancernych. Powstał jako improwizowana formacja w wyniku przypadkowego zdobycia dwóch niemieckich czołgów ciężkich PzKpfw V Panther 2 sierpnia 1944 roku przez żołnierzy Zgrupowania ,,Radosław”. Po prowizorycznej naprawie obu uszkodzonych w czasie walki czołgów od 4 sierpnia 1944 roku pluton rozpoczął trwającą tydzień najwiękzą pancerną epopoję w historii Powstańczej Warszawy wydatnie wspierając zdobycznymi Panterami obronę tej części Woli obsadzonej przez pododdziały Zgrupowania ,,Radosław” aż do ich porzucenia i zniszczenia z powodu nieodwracalnych uszkodzeń oraz braku akumulatorów, amunicji i paliwa 11 sierpnia 1944 roku.

Więcej szczegółów postaram się przedstawić już wkrótce na moim fanpage’u (https://www.facebook.com/PodrozeHistorycznoMilitarne/) oraz grupie na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/146943796107085/).

 

Dla kogo:

Dla wszystkich.

 

Opis wycieczki:

Wycieczka terenowa po Warszawie – będziemy przemieszczać się pieszo oraz opcjonalnie komunikacją miejską na dłuższych, prostych dystansach, by jak najwierniej odtworzyć przebieg szlaku bojowego opisanej wyżej powstanczej jednostki pierwszy raz od 74 lat od wspomnianych wyżej wydarzeń! Przewodnik będzie nam towarzyszyć około 1,5-2 godzin. Wycieczkę zakończymy na skrzyżowaniu ul. Spokojnej i Okopowej gdzie swój żywot 11 sierpnia w czasie wycofywania się Zgrupowania ,,Radosław” z Woli do Starego Miasta zakończyła ostatnia zdobyczna powstańcza Pantera – ,,Magda”.

 

Cena:

Zwiedzanie jest całkowicie darmowe. Będziemy poruszali się po otwartych przestrzeniach miejskich. Jeśli ktoś nie posiada karty miejskiej proszę zakupić najlepiej bilet dobowy. Jeśli jednak ktoś z Państwa będzie chciał uszczęśliwić przewodnika napiwkiem, ten z pewnością się nie obrazi ;).

 

Zgłoszenia (nieobowiązkowe):

Zapraszamy do zgłoszeń (które nie są obowiązkowe ale mile widziane), wyślij e-mail na kontakt@aktywniplus.com, podając imię, nazwisko. Więcej informacji: telefon 511557517 czynny od godziny 10:00 – 22:00 lub e-mail: podrozehistorycznomilitarne@gmail.com


Formularz zgłoszeniowy (wypełniasz raz, przy kolejnych logowaniach nie trzeba już wpisywać danych).

W razie trudności zgłoszenia się przez formularz lub chęci zapisania się na listę rezerwową - wyślij wiadomość na podrozehistorycznomilitarne@aktywniplus.com podając imię, nazwisko, nr telefonu, datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia), rodzaj posiłku mięsny / wegetariański, każdej zgłaszanej osoby. Wysłanie zgłoszenia przez email jest jednocześnie akceptacją regulaminu i polityki prywatności Aktywni+. Więcej informacji telefon 511557517 .

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.

Grupa Aktywni+ proponuje różnorodne propozycje spędzania wolnego czasu m.in.:

– wycieczki górskie
– wycieczki rowerowe
– wycieczki piesze
– zwiedzanie miast i muzeów
– rejsy jachtami
– spacery po Warszawie
– spływy kajakowe
– kręgle
– teatr
– pikniki dla całej rodziny
– ogniska z pieczeniem kiełbasek
– i wiele wiele innych

Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych - CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 10089. Posiadamy obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową (TU Europa).
 

Kontakt:

Strona Internetowa: aktywniplus.com
Grupa Aktywni+: www.fb.com/groups/AktywniTaktTV
Twitter Aktywni+: twitter.com/aktywniplus

Dodaj komentarz