25-26.05.2019 “Zęby Stalina” i Mały Szlak Tatarski na Podlasiu z Aktywni+


Organizator: Aktywni+ Wycieczki Dla Każdego
e-mail: rezerwacje@aktywniplus.com
tel: 513510635 pon-pt 10:00-17:00

Kategorie


Wolnych miejsc: 5 / Cena: 310,00 - 330,00 zł

Aktywni+ serdecznie zapraszają na dwudniową wycieczkę po Podlasiu. W pierwszym dniu naszej wycieczki przewodnik poprowadzi nas po tzw. Linii Mołotowa zwanej również “zębami Stalina” i opowie o bunkrach, które będziemy mijać (do niektórych istnieje możliwość wejścia do środka) podczas spaceru (ok. 5h), drugiego dnia zwiedzimy z przewodnikiem drewniany meczet oraz mizar w Kruszynianach i pospacerujemy Małym Szlakiem Tatarskim (19 km).

Nocujemy w hotelu położonym w centrum Sokółki więc wieczorkiem jeżeli spacer z przewodnikiem okaże się za krótki można wybrać się na przechadzkę po Sokółce, która leży wśród malowniczych Wzgórz Sokólskich, skąd roztacza się piękny widok na okolicę. W bezpośrednim sąsiedztwie hotelu znajduje się Kościoła Św. Antoniego z 1848 roku, w którym miał miejsce Cud Eucharystyczny. Warto również pospacerować wzdłuż ulic Białostockiej i Grodzieńskiej oglądając przedwojenne kamienice. Na uwagę zasługuje również Prawosławna cerkiew parafialna pw. św. Aleksandra Newskiego. W środku zobaczymy m.in. ikonę przedstawiającą „Ostatnią Wieczerzę”, a także ruchomą figurę Matki Boskiej z XVI w. Zarówno w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego, jak i w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego, kręcono sceny do trylogii fabularnej z 1998 r. „U Pana Boga za piecem” w reżyserii Jacka Bromskiego.

Galeria z wycieczki 25-26.05.2019 “Zęby Stalina” i Mały Szlak Tatarski na Podlasiu:

« 1 z 7 »

Opis

Stalin wciąż na Podlasiu szczerzy kły… czyli Linia Mołotowa – pas radzieckich umocnień przebiegających wzdłuż granicy z III Rzeszą, wytyczonej po podziale Polski, dokonanym przez okupantów w 1939 r. na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. “Linia Mołotowa” jest fragmentem najdłuższej linii fortyfikacyjnej dwudziestowiecznej Europy. Założenia umocnień opierały się na Rejonach Umocnionych (RU, po rosyjsku UR, czyli Ukrieplionnyj Rajon) obejmujących front o długości 80 do 100 km. Takich RU było 13. Pierwszą linią obrony RU były umocnienia polowe nazywane pasem przesłaniania. W odległości od kilku do kilkunastu kilometrów w głąb, znajdowały się tzw. węzły obrony składające się z sieci schronów bojowych przeznaczonych dla artylerii i karabinów maszynowych.

Mały Szlak Tatarski 19 km – wędrówka tym szlakiem pozwoli poznać historię i zabytki osadnictwa tatarskiego na północnym Podlasiu oraz miejsca, które chlubnie zapisały się w historii Powstania Styczniowego. Przebieg szlaku: Kruszyniany, Józefowo, Królowe Stojło i Waliły-Stacja. Warto zagłębić się w historię Tatarów. Tatarzy polscy stanowią grupę etniczną, a może jedynie etnograficzną, pozbawioną cech mniejszości narodowej. Uważają się oni nie tylko za obywateli Rzeczypospolitej, ale za Polaków – Polaków pochodzenia tatarskiego. Mieszkańcy Złotej Ordy, którzy stanowili mieszaninę mongolskich najeźdźców i tureckojęzycznych Kipczaków zwiemy Tatarami. Oni to są w prostej linii przodkami dzisiejszych Tatarów polskich, a podlaskie wsie Kruszyniany i Bohoniki najdalej na zachód wysuniętymi wysepkami osadnictwa tatarskiego. Obecnie mieszka w Polsce ok. 4000 osób pochodzenia tatarskiego, kontynuujących nadal tradycje swego wyznania.

Kruszyniany – Mały Szlak Tatarski rozpoczyna się w Kruszynianach, wsi nadanej w 1679 r. przez króla Jana III Sobieskiego Tatarom pod wodzą płk Samuela Murzy Krzeczowskiego. Z przewodnikiem obejrzymy najciekawszy zabytek wsi – meczet z II połowy XVIII w. i oddalony od niego o ok. 300 m cmentarz muzułmański – mizar. Kruszyniany to jedna z dwóch wsi w Polsce, gdzie ocalał po wojnie drewniany meczet. Żyją tu obok siebie wyznający islam potomkowie dawnych Polskich Tatarów, wierni prawosławni i katolicy. Kiedyś na Kruszyniany mówiło się „triniedzielnaja” (trzyświąteczna) – w piątek świętowali muzułmanie – Tatarzy, w sobotę Żydzi, a w niedzielę katolicy i prawosławni.

Zbiórka:

Spotykamy się 25.05.2019 w sobotę o godzinie 5:45 na placu Bankowym (Warszawa) przy pomniku Juliusza Słowackiego.

 

Dzień 1

5:45 Zbiórka, Warszawa Plac Bankowy, pod Pomnikiem J.Słowackiego i o 6:00 odjazd w kierunku miejscowości Hamulka

10:30 Spacer z przewodnikiem Linią Mołotowa – przewodnik odsłoni przed nami tajniki bunkrów tzw. “Zębów Stalina” – z możliwością wejścia do środka do niektórych z nich – czas trwania spaceru ok. 5h

ok. 16:00 Zbiórka przy autokarze i odjazd do hotelu

18:00 Regionalna obiadokolacja z daniami kuchni podlaskiej w hotelowej restauracji

Dzień 2

8:00 Śniadanie – szwedzki stół

8:45 Zbiórka przy autokarze i odjazd do miejscowości Kruszyniany

10:00 Zwiedzanie z przewodnikiem meczetu w Kruszynianach

ok. 12:30 Spacer Małym Szlakiem Tatarskim (19 km)

ok. 19:30 zbiórka przy autokarze na parkingu w miejscowości Stacja Waliły i odjazd w kierunku Warszawy

 

Koszt wyjazdu to 330 zł/os (310 zł/os z Kartą Aktywni+) i obejmuje:

  1. Sobotnie i niedzielne przejazdy autokarem
  2. Przewodnika po bunkrach
  3. Przewodnika po meczecie w Kruszynianach
  4. Niedzielne śniadanie (bufet szwedzki)
  5. Sobotnią regionalną obiadokolację
  6. Nocleg w 2, 3 osobowych pokojach z łazienką
  7. Ubezpieczenie NNW
  8. Kolorowe mapki

Koszty dodatkowe:

1. Dodatkowe posiłki.

Hotel:

Pokoje 2,3 osobowe z łazienkami.

Wyżywienie:

1. W sobotę obiadokolacja z regionalnym jedzeniem.

2. W niedzielę śniadanie – stół szwedzki.

 

Dla kogo:

Dla osób, które lubią spacerować.

 

Co zabrać:

– Wygodne buty – będziemy dużo chodzić
– Prowiant na drogę
– Aparat fotograficzny
– Parasol/kurtkę przeciwdeszczową
– Dobry humor 😉


Formularz zgłoszeniowy (wypełniasz raz, przy kolejnych logowaniach nie trzeba już wpisywać danych).

W razie trudności zgłoszenia się przez formularz lub chęci zapisania się na listę rezerwową - wyślij wiadomość na rezerwacje@aktywniplus.com podając imię, nazwisko, nr telefonu, datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia), rodzaj posiłku mięsny / wegetariański, każdej zgłaszanej osoby. Wysłanie zgłoszenia przez email jest jednocześnie akceptacją regulaminu i polityki prywatności Aktywni+. Więcej informacji telefon 513510635 pon-pt 10:00-17:00 .

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.

Grupa Aktywni+ proponuje różnorodne propozycje spędzania wolnego czasu m.in.:

– wycieczki górskie
– wycieczki rowerowe
– wycieczki piesze
– zwiedzanie miast i muzeów
– rejsy jachtami
– spacery po Warszawie
– spływy kajakowe
– kręgle
– teatr
– pikniki dla całej rodziny
– ogniska z pieczeniem kiełbasek
– i wiele wiele innych

Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych - CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 10089. Posiadamy obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową (TU Europa).
 

Kontakt:

Strona Internetowa: aktywniplus.com
Grupa Aktywni+: www.fb.com/groups/AktywniTaktTV
Twitter Aktywni+: twitter.com/aktywniplus

One Comments

  1. To jest mój pierwszy kontakt z Aktywniplus. Spodziewam się ciekawych wycieczek.

Dodaj komentarz