26.08.2018 Śladami ,,Kubusia” i ,,Jasia-Szarego Wilka” czyli szlakiem bojowym Kolumny Motorowej ,,Wydra” Zgrupowania ,,Krybar” z Aktywni+


Organizator: Mateusz
e-mail: podrozehistorycznomilitarne@aktywniplus.com
tel: 511557517

Kategorie


Wolnych miejsc: 30 / Cena: 0,00 zł

Grupa Aktywni+ ma zaszczyt i ogromną przyjemność zaprosić na spacer szlakiem bojowym legendarnego Plutonu Pancernego Kolumny Motorowej ,,Wydra” Zgrupowania ,,Krybar” na warszawskim Powiślu i Starym Mieście w ramach Podróży Historyczno-Militarnych; jest to projekt autorski pasjonata historii i militariów oraz redaktora czasopism Wojsko Technika oraz Wojsko i Technika Historia Mateusza Zielonki.

 

Galeria ze zwiedzania Muzeum Techniki Wojskowej:

« 1 z 6 »

Zbiórka

Spotykamy się 26 sierpnia 2018 r. (niedziela) o godzinie 16:00, koło budynku Elektrowni ,,Powiśle” (dawnej Elektrowni Towarzystwa Elektrycznego) na ul. Elektrycznej 2 w miejscu gdzie znajdowała się silna placówka Powstańców z Zgrupowania ,,Krybar” oraz gdzie zaczęła się historia improwizowanego samochodu pancernego ,,Kubuś” (dojazd np. autobusami: 102, 105, 118, 127, 162, 318, przystanek: Centrum Nauki Kopernik 04, Zajęcza 01/02 lub np. Metrem M2, przystanek: Centrum Nauki Kopernik).

 

Tematyka

W czasie trwania zwiedzania główną poruszaną przeze mnie tematyką będzie historia Plutonu Pancernego Kolumny Motorowej ,,Wydra” Zgrupowania ,,Krybar”, który był jedną z kilku powstańczych jednostek pancernych. Powstał jako improwizowana formacja wchodząca w skład istniejącej od początku Powstania Kolumny Motorowej ,,Wydra” (wyposażonej w zdobyczne samochody osobowe i ciężarowe) w wyniku przypadkowego zdobycia niemieckiego transpotera opancerzonego Sd.Kfz 251 Ausf. D (który otrzymał nazwę ,,Jaś”) 14 sierpnia 1944 roku przez żołnierzy Zgrupowania ,,Krybar” oraz rozpoczęcia budowy improwizowanego samochodu pancernego ,,Kubuś”. Po prowizorycznej naprawie i modyfikacjach ,,Jasia” i zakończeniu budowy ,,Kubusia” oba wozy bojowe wzięły udział w dwóch nieudanych szturmach na kompleks zabudowań Uniwersytetu Warszawskiego 23 sierpnia i 2 września. 6 września 1944 roku wobec konieczności wycofania się Powstańców z Powiśla na Stare Miasto oraz braku możliwości ich ewakuacji oba pojazdy zostały porzucone po uprzednim prowizorycznym unieszkodliwieniu.

Więcej szczegółów postaram się przedstawić już wkrótce
na moim fanpage’u (https://www.facebook.com/PodrozeHistorycznoMilitarne/)
oraz grupie na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/146943796107085/).

 

Dla kogo:

Dla wszystkich.

 

Opis wycieczki

:

Wycieczka terenowa po Warszawie – będziemy przemieszczać się pieszo by jak najwierniej odtworzyć przebieg szlaku bojowego opisanej wyżej powstanczej jednostki pierwszy raz od 74 lat od wspomnianych wyżej wydarzeń! Przewodnik będzie nam towarzyszyć około 1,5-2 godziny. Wycieczkę zakończymy na skrzyżowaniu ul. Tamka i Topiel gdzie według jednej z wersji miał zostać porzucony uszkodzony ,,Kubuś” w zasypanym warsztacie samochodowym gdzie został zbudowany.

 

Cena:

Zwiedzanie jest całkowicie darmowe. Będziemy poruszali się po otwartych przestrzeniach miejskich. Jeśli ktoś nie posiada karty miejskiej proszę zakupić najlepiej bilet dobowy. Jeśli jednak ktoś z Państwa będzie chciał uszczęśliwić przewodnika napiwkiem, ten z pewnością się nie obrazi ;).

 

Zgłoszenia (nieobowiązkowe):

Zapraszamy do zgłoszeń (które nie są obowiązkowe ale mile widziane), wyślij e-mail na podrozehistorycznomilitarne@gmail.com, podając imię, nazwisko. Więcej informacji: telefon 511557517 czynny od godziny 10:00 – 22:00 lub e-mail: podrozehistorycznomilitarne@gmail.com


Formularz zgłoszeniowy (wypełniasz raz, przy kolejnych logowaniach nie trzeba już wpisywać danych).

W razie trudności zgłoszenia się przez formularz lub chęci zapisania się na listę rezerwową - wyślij wiadomość na podrozehistorycznomilitarne@aktywniplus.com podając imię, nazwisko, nr telefonu, datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia), rodzaj posiłku mięsny / wegetariański, każdej zgłaszanej osoby. Wysłanie zgłoszenia przez email jest jednocześnie akceptacją regulaminu i polityki prywatności Aktywni+. Więcej informacji telefon 511557517 .

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.

Grupa Aktywni+ proponuje różnorodne propozycje spędzania wolnego czasu m.in.:

– wycieczki górskie
– wycieczki rowerowe
– wycieczki piesze
– zwiedzanie miast i muzeów
– rejsy jachtami
– spacery po Warszawie
– spływy kajakowe
– kręgle
– teatr
– pikniki dla całej rodziny
– ogniska z pieczeniem kiełbasek
– i wiele wiele innych

Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych - CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 10089. Posiadamy obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową (TU Europa).
 

Kontakt:

Strona Internetowa: aktywniplus.com
Grupa Aktywni+: www.fb.com/groups/AktywniTaktTV
Twitter Aktywni+: twitter.com/aktywniplus

Dodaj komentarz