28-29.09.2019 Bieszczady inaczej – Komańcza, Przełęcz Żebrak z Aktywni+


Organizator: Aktywni+
e-mail: piesze@aktywniplus.com
tel:

Kategorie


Wolnych miejsc: 1 / Cena: 310,00 - 330,00 zł

Aktywni+ serdecznie zapraszają na dwudniową wycieczkę po Bieszczadach i po Beskidzie Niskim, tym razem odwiedzimy niezwykłe i mało uczęszczane miejsca i szlaki: Komańczę, Przełęcz Żebrak, jeziorka Duszatyńskie, Chatę w Przybyszowie… Wędrujemy na lekko tylko z niezbędnym bagażem.

Zbiórka:

Spotykamy się 27.09.2019 (piątek) o godzinie 20:45 na placu Bankowym (Warszawa) przy pomniku Juliusza Słowackiego.

Galeria z wycieczki 28-29.09.2019 Bieszczady inaczej:

« 1 z 6 »

Pierwszy dzień.

1. Przyjazd około godz 7:00

2. Trasa wycieczki Jabłonki – Jaworne – Przełęcz Żebrak – Chryszczata – Jeziorka Duszatyńskie – Duszatyn (trasa około 6 godzin (ok. 20km) + przerwy, suma przewyższeń 782 m, suma obniżeń 813 m)

3. Około 18:00 Obiadokolacje i impreza integracyjna.

Drugi dzień.

1. Śniadanie 8:00.

2. 8:45 spotykamy się z bagażem przy autokarze i ruszamy o godzinie 9:00, dwie opcje:

2a. Trasa wycieczki: Hotel Komańcza – Warchałowski Wierch (667 m.n.p.m.) – Kamień (718 m.n.p.m) – Chata w Przybyszowie – Chata w Przybyszowie (trasa około 4 godzin + przerwy , suma przewyższeń 353 m, suma obniżeń 290 m)
2b. Trasa wycieczki dłuższa: Hotel Komańcza – Warchałowski Wierch (667 m.n.p.m.) – Kamień (718 m.n.p.m) – Chata w Przybyszowie – Tokarnia (778 m.n.p.m.) – Chata w Przybyszowie (trasa około 5,5 godzin + przerwy, suma przewyższeń 617 m, suma obniżeń 554 m)

4. Około 16:00 ruszamy z Przybyszowa.

5. Około 1:00 jesteśmy w Warszawie.

Po drodze na szlaku:

Chryszczata (997 m n.p.m.) – szczyt w Bieszczadach, w paśmie Wołosania (inne nazwy tego pasma to: Wysoki Dział, Wielki Dział Etnograficzny). Na szczycie stoi betonowa wieża geodezyjna z czasów zaborów. Nazwa Chryszczata wywodzi się od łemkowskiej nazwy rośliny chreszczate zilie (czworolist pospolity) lub od skrzyżowania dróg (ukr. chrest – krzyż). W masywie Chryszczatej znajdują się pozostałości rowów strzeleckich, bunkrów i ziemnych umocnień austriackich z roku 1914, polskich z roku 1920 oraz walk z okresu II wojny i powojennych z lat 1944–1946. W okresie I wojny światowej przebiegała tędy linia frontu, o którą walczyły wojska austriackie i rosyjskie. W 2008 roku na trudno dostępnych leśnych zboczach Chryszczatej został nielegalnie postawiony, najprawdopodobniej przez Ukraińców z Kanady, pomnik poświęcony członkom UPA, który został uznany przez komisję wojewody podkarpackiego za „samowolę budowlaną” w związku z jego wzniesieniem bez konsultacji z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Na umieszczonej na nim tablicy wyryto dwujęzyczny napis: „Cześć pamięci żołnierzom UPA poległym 23.01.1947 w walce z żołnierzami WP w obronie podziemnego szpitala. Cześć ich pamięci. Towarzysze broni”. W kwietniu 2009, nielegalnie stojący pomnik został zniszczony przez nieznanych sprawców. Wywrócono również sześć z siedmiu metalowych krzyży stojących wokół pomnika.

Rezerwat przyrody „Zwiezło” – reprezentuje cenny obiekt geologiczny, florystyczny i faunistyczny o powierzchni 2,20 ha, zaś posiadając niezaprzeczalne wartości krajobrazowe. Położony jest on w obrębie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego na zachodnich stokach Chryszczatej założony w 1957 r. Obejmuje on dwa jeziorka osuwiskowe zwane Jeziorkami Duszatyńskimi. Nazwa „Zwiezło” wzięła się stąd, że mieszkańcy tych terenów nie używali terminu osuwisko, mówiąc, że „ziemia się zwiezła”.

Jeziorka Duszatyńskie – 2 jeziora, które wchodzą w skład rezerwatu przyrody „Zwiezło”: mniejsze zwane Dolne ma obszar 0,45 ha i położone jest wyżej, większe tzw. Górne zajmuje 1,44 ha – do dzisiaj możemy w nim zobaczyć fragmenty zatopionego lasu.. Jeziora są stale zasilane spływającymi z gór potokami. Ciekawa jest geneza Jeziorek Duszatyńskich, powstałych przez osunięcie się olbrzymich mas ziemi. Osuwisko to pod względem ilości przemieszczanego materiału skalnego należy do największych w polskich Karpatach. Jeziorka Duszatyńskie, położone na wysokości około 700 m n.p.m., są najwyżej umiejscowionymi i największymi zbiornikami wodnymi (o podobnej genezie) w Bieszczadach.

Komańcza – co warto zwiedzić?
Do niedawna najcenniejszym (i formalnie jedynym) zabytkiem była drewniana cerkiew greckokatolicka z 1802 roku – od 1963 prawosławna. Obiekt konsekrowano w roku 1805. Cerkiew spłonęła 13 września 2006. Była nielicznym już egzemplarzem tzw. stylu wschodniołemkowskiego a ściślej typu północnowschodniego cerkwi łemkowskiej w wariancie bezwieżowym. Obecnie pozostały tylko 2 takie obiekty – w Rzepedzi i Turzańsku. Cerkiew komaniecka została odbudowana, konsekracja nowej świątyni odbyła się 13.10.2010. Niedaleko miejsca po cerkwi prawosławnej znajduje się wybudowana w 1988 roku, częściowo murowana cerkiew greckokatolicka. Górna jej część jest rekonstrukcją drewnianej cerkwi ze wsi Dudyńce w okolicach Sanoka. Jest to pierwsza konsekrowana w powojennej Polsce cerkiew.
Nieco niżej, przy skrzyżowaniu obecnej szosy z dawnym traktem biegnącym nad samą Barbarką (obecnie nowy asfalt) do niedawna znajdowała się kuźnia w ruinie. Zbudowana została w latach 60 i działała bardzo krótko. Poprzednia kuźnia była drewniana i znajdowała się w tzw. uliczce cygańskiej, kowalem był Rom. W lipcu 2014 ukończono jej remont i obecnie działa tu galeria caffe “Kuźnia łemkowska”.
W pobliżu kuźni, pod budynkiem ośrodka zdrowia stoi niewielki obelisk pamięci funkcjonariuszy MO, poległych w latach 1944-1946. Wiele przewodników papierowych oraz informatorów internetowych podaje iż w Komańczy zachowało się kilkanaście starych chat/chyż łemkowskich – należy włożyć to między bajki. Przy starym trakcie nad Barbarką zachowało się 3-4 tego typu obiekty. Przy wjeździe do wsi od strony Jawornika oraz od strony Czystohorbu znajdują się ciekawe, przedwojenne krzyże przydrożne.
Na przeciw stacji PKP znajduje się kościół drewniany pw. św. Józefa z 1950r, także wart obejrzenia. Idąc od kościoła w kierunku Komańczy-Letniska napotkamy jeszcze po drodze kapliczkę ufundowaną przez rodzinę Hirschów w 1934 r. Powyżej przystanku Komańcza-Letnisko mieści się zabytkowy, drewniany klasztor sióstr Nazaretanek. Budynek klasztoru wcześniej był pensjonatem wczasowym. Na przełomie lat 1955/56 w klasztorze tym był internowany kardynał Wyszyński. Na pamiątkę tego faktu powstało tu malutkie muzeum upamiętniające jego pobyt w Komańczy oraz pomnik jego pamięci. Nieopodal tzw. dróżka prymasa oraz Kapliczka Matki Bożej Leśnej.
Kilka lat temu wyznakowano w Komańczy ścieżkę historyczno-przyrodniczą, o długości ok. 7 km. Szczegółowy opis ścieżki: Ścieżka historyczno – przyrodnicza po Komańczy i okolicy.

Tokarnia (778 m n.p.m.) – szczyt górski w Pasmie Bukowicy w Beskidzie Niskim. Ze szczytu roztacza się rozległy widok w kierunku północnym na Pogórze Bukowskie, w kierunku południowo-wschodnim na Bieszczady oraz w kierunku zachodnim na Beskid Niski a przy dobrej widoczności nawet Tatry.
Szczyt ma dwie kulminacje, poza głównym wierzchołkiem zalesiony wierzchołek wschodni o wysokości 776 m n.p.m. – zwany dawniej Wierchem Mendla.

Koszt wyjazdu to 330zł/os (310 zł/os z Kartą Aktywni+) i obejmuje:

1. 1 nocleg w 2, 3, 4 osobowych pokojach z pościelą (pokoje z łazienkami w każdym pokoju).

2. 1 śniadanie (bufet szwedzki) i obiadokolacja w pensjonacie.

3. Piątkowy, sobotnie i niedzielne przejazdy autokarem.

4. Mapy kolorowe

5. Ubezpieczenie  NNW

Koszty dodatkowe:

1. Dodatkowe posiłki.

Dla kogo:

Dla osób ze średnią kondycją.

Hotel:

Pokoje (2,3, 4 osobowe z łazienkami). Mamy zarezerwowany Hotel w Komańczy.

Wyżywienie:

1. Jedna obiadokolacja.

2. Jedno śniadanie: między innymi kawa, herbata, pieczywo, dżem, masło, twarożek, ser, parówki, ogórek , pomidor itd.

Co zabrać:

Podstawowy ekwipunek górskiego turysty, a więc przede wszystkim wygodne górskie buty,kurtkę przeciwdeszczową, polar, rękawiczki, czapkę, czołówkę, nieduży plecak (max 30l), termos, kanapki, przekąski i aparat fotograficzny.


Formularz zgłoszeniowy (wypełniasz raz, przy kolejnych logowaniach nie trzeba już wpisywać danych).

W razie trudności zgłoszenia się przez formularz lub chęci zapisania się na listę rezerwową - wyślij wiadomość na piesze@aktywniplus.com podając imię, nazwisko, nr telefonu, datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia), rodzaj posiłku mięsny / wegetariański, każdej zgłaszanej osoby. Wysłanie zgłoszenia przez email jest jednocześnie akceptacją regulaminu i polityki prywatności Aktywni+. Więcej informacji telefon .

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.

Grupa Aktywni+ proponuje różnorodne propozycje spędzania wolnego czasu m.in.:

– wycieczki górskie
– wycieczki rowerowe
– wycieczki piesze
– zwiedzanie miast i muzeów
– rejsy jachtami
– spacery po Warszawie
– spływy kajakowe
– kręgle
– teatr
– pikniki dla całej rodziny
– ogniska z pieczeniem kiełbasek
– i wiele wiele innych

Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych - CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 10089. Posiadamy obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową (TU Europa).
 

Kontakt:

Strona Internetowa: aktywniplus.com
Grupa Aktywni+: www.fb.com/groups/AktywniTaktTV
Twitter Aktywni+: twitter.com/aktywniplus

Dodaj komentarz