31.08.2019 Spacerem po Jurze – Szlakiem Orlich Gniazd VII (powtórka) – Pieskowa Skała, Ojców z Aktywni+


Organizator: Beata
e-mail: piesze@aktywniplus.com
tel: 783 651 272 czynny w godzinach 17-20, sms 24h.

Kategorie


Wolnych miejsc: 0 / Cena: 129,00 zł

Aktywni+ serdecznie zapraszają na jednodniowy Spacer po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Nie od dziś wiadomo, że Szlak Orlich Gniazd jest jak magnes… Średniowieczne warownie mają w sobie coś magicznego, przyciągają i zachęcają do spacerów po malowniczych krajobrazach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W części siódmej pospacerujemy po Ojcowskim Parku Narodowym,  zwiedzimy z przewodnikiem zamek Pieskowa Skała, zobaczymy Maczugę Herkulesa i Bramę Krakowską oraz odwiedzimy zamek Ojców 😉

Galeria 31.08.2019 Spacerem po Jurze VII:

« 1 z 6 »

Opis

Zamek Pieskowa Skała – zamek na terenie wsi Sułoszowa po raz pierwszy wzmiankowany jest jako Peskenstein w dokumencie wydanym w 1315 r. przez Władysława Łokietka. Po zmiennych kolejach losu, na początku XX wieku zamek został odrestaurowany i przekształcony w pensjonat, utworzono tu także muzeum archeologiczno-przyrodnicze. Po wojnie, od 1949 roku prowadzono tu prace konserwatorskie przywracające autentyczne cechy architektury renesansowej. Zamek pojawia się w filmach, m.in. w serialach Janosik oraz Stawka większa niż życie.

Maczuga Herkulesa – potężna skała, przypominająca broń mitycznego olbrzyma powstała na skutek niszczącej działalności wiatru i mrozu – szersza u góry, węższa przy podstawie ma 25 metrów wysokości. Na jej szczycie znajduje się mały, żelazny krzyż, który upamiętnia zdobycie skały przez Leona Witka z Katowic w 1933 roku.

Zamek w Ojcowie – zamek wzniesiono na polecenie Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV wieku i był ważnym ogniwem w łańcuchu fortyfikacyjnym broniącym drogi handlowej z Krakowa na Śląsk. Tradycja głosi, że nazwa warowni, w swej pierwotnej formie brzmiąca Ociec, została nadana przez samego króla, na pamiątkę walki o tron krakowski jego ojca, Władysława Łokietka, który w okolicznych jaskiniach znajdował schronienie.

Jaskinia Łokietka (dla chętnych) – lub Grota Łokietka (dawniej znana między innymi jako Jaskinia Królewska) – jaskinia krasowa o rozwinięciu poziomym w Dolinie Sąspowskiej w północno-zachodnim zboczu Chełmowej Góry. Jej długość wynosi 320 m, a deniwelacja -7 m. Z jaskinią wiąże się legenda o Władysławie Łokietku, który schronił się w niej na okres około 6 tygodni po ucieczce z Krakowa przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Życie uratował mu pająk, który zasłonił otwór jaskini pajęczyną, wprowadzając w błąd pościg. Pamiątką po tym wydarzeniu są nazwy jaskini oraz poszczególnych jej komór, a także brama w kształcie pajęczej sieci, zamykająca wejście.

Brama Krakowska – brama skalna, która zamyka wylot “Wąwozu za Krakowską Bramą” do Doliny Prądnika. Kolumny Bramy Krakowskiej zbudowane są z odpornych na wietrzenie bloków jurajskich wapieni skalistych o wysokości ok. 15 m. W lewej kolumnie bramy zamontowany jest obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej. Według tradycji miał tędy niegdyś prowadzić szlak handlowy ze Śląska do Krakowa, dlatego ostaniec nazwano bramą.

 

Zbiórka:

Spotykamy się 31.08.2019 w sobotę o godzinie 5:45 na placu Bankowym (Warszawa) przy pomniku Juliusza Słowackiego.

 

Plan dnia (trasa spaceru ok. 15 km)

5:45 Zbiórka, Warszawa Plac Bankowy, pod Pomnikiem J.Słowackiego i odjazd w kierunku miejscowości  Sułoszowa

11:30 Zwiedzanie z przewodnikiem zamku Pieskowa Skała

13:30 Spacer wyznaczonym szlakiem: zamek Pieskowa Skała – Maczuga Herkulesa – Zamek Ojców – Jaskinia Łokietka – Brama Krakowska – Ojców Parking przy Zamku Ojców (ok. 15 km)

lub szlak skrócony: zamek Pieskowa Skała – Maczuga Herkulesa – Zamek Ojców – Brama Krakowska – Ojców Parking przy Zamku Ojców (ok. 12 km)

ok. 19:00 – zbiórka przy autokarze na parkingu przy zamku Ojców i odjazd w kierunku Warszawy
(Planowany powrót do Warszawy około godz. 23:30)

 

Koszt wyjazdu to 129 zł/os i obejmuje:

  1. Sobotnie przejazdy autokarem
  2. Przewodnika po zamku Pieskowa Skała
  3. Bilet wstępu do zamku Pieskowa Skała
  4. Ubezpieczenie NNW
  5. Kolorowe mapki
  6. 2 kierowców
  7. Parking

Cena nie zawiera:
– kosztów posiłków,
– biletu wstępu do Jaskini Łokietka (dla chętnych) cennik, zwiedzanie z przewodnikiem dyżurującym przy jaskini co pół godziny, ostatnie wejście 18:30,
– biletu wstępu do zamku Ojców (dla chętnych) normalny 4 zł/ ulgowy 2 zł.

 

Dla kogo:

Dla osób, które lubią spacerować po pagórkowatych terenach z lekkimi przewyższeniami

 

Co zabrać:

– Wygodne buty – Jura to pagórki i skałki
– Prowiant na drogę
– Aparat fotograficzny
– Parasol/kurtkę przeciwdeszczową
– Dobry humor 😉


Formularz zgłoszeniowy (wypełniasz raz, przy kolejnych logowaniach nie trzeba już wpisywać danych).

W razie trudności zgłoszenia się przez formularz lub chęci zapisania się na listę rezerwową - wyślij wiadomość na piesze@aktywniplus.com podając imię, nazwisko, nr telefonu, datę urodzenia (potrzebna do ubezpieczenia), rodzaj posiłku mięsny / wegetariański, każdej zgłaszanej osoby. Wysłanie zgłoszenia przez email jest jednocześnie akceptacją regulaminu i polityki prywatności Aktywni+. Więcej informacji telefon 783 651 272 czynny w godzinach 17-20, sms 24h. .

To wydarzenie jest już w całości zarezerwowane. Zapraszamy na listę rezerwową.

Grupa Aktywni+ proponuje różnorodne propozycje spędzania wolnego czasu m.in.:

– wycieczki górskie
– wycieczki rowerowe
– wycieczki piesze
– zwiedzanie miast i muzeów
– rejsy jachtami
– spacery po Warszawie
– spływy kajakowe
– kręgle
– teatr
– pikniki dla całej rodziny
– ogniska z pieczeniem kiełbasek
– i wiele wiele innych

Działamy w pełni legalnie, jesteśmy zarejestrowani jako Organizator Turystyki w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych - CEOTiPT pod numerem ewidencyjnym 10089. Posiadamy obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową (TU Europa).
 

Kontakt:

Strona Internetowa: aktywniplus.com
Grupa Aktywni+: www.fb.com/groups/AktywniTaktTV
Twitter Aktywni+: twitter.com/aktywniplus

Dodaj komentarz