Florencja

Stolica Toskanii jest miejscem, w który można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Florencja jest miastem sztuki (to tu narodził się włoski Renesans) i pięknej zabudowy, dla wielu miejsce swoim urokiem przebijające nawet Rzym. Uznaje się, iż Florencja została założona przez Juliusza Cezara w 59 r. p.n.e. jako kolonia dla byłych żołnierzy.

Co warto zwiedzić?

Zabytki

Zabytkiem numer jeden we Florencji jest katedra Santa Maria del Fiore z wielką kopułą, największą ceglaną na świecie. Powstawała od 1296 do 1436 roku. Cudowną panoramę miasta można oglądać ze szczytu kopuły lub mniej obleganej dzwonnicy – Campanile di Giotto.

Portret Renesansu

Baptysterium św. Jana, jednego z najstarszych budynków miasta z dziesięcioma płaskorzeźbami, uznanymi za arcydzieła wczesnego Renesansu; Palazzo Vecchio, przed którym stoją ciekawe rzeźby, m.in. replika „Dawida” Michała Anioła, oryginał w muzeum. Warto też zwiedzić Bazylikę Św. Krzyża, największy kościół franciszkański na świecie.

Galeria Uffizi

Światową sławą cieszy się Galleria degli Uffzi zawierająca największy zbiór sztuki włoskiej na świecie. Pełno tu znanych nazwisk, jak: Botticelli (m.in. „Narodziny Wenus”), Michał Anioł, Rafael czy Tycjan. W wielu salach znajdują się też prace Rubensa, Rembrandta, van Dycka. W dodatku pełno tam portretów królów polskich.To jedna z najwspanialszych galerii malarstwa – z arcydziełami mistrzów Renesansu.

Dodaj komentarz