Gejzer Fly, Nevada, USA

Gejzer Fly − gejzer usytuowany w Hualapai Valley w Nevadzie w Stanach Zjednoczonych.

Gejzer powstał w 1916 roku na skutek działalności człowieka. W trakcie poszukiwania wód gruntowych, które mogłyby umożliwić produkcję rolną, przypadkowo wykopano studnię do zbiornika wód termalnych.

Woda nadal wydobywa się z odwiertu, a rozpuszczone w niej minerały zaczęły się wytrącać, tworząc skałę o wysokości 3,7 metra. Obecnie woda wydostaje się na powierzchnię strumieniem o wysokości 1,5 m, a podłoże jest kolonizowane przez glony.

Z czasem gejzer stworzył własny, unikalny mikroklimat. Zaczęły się w nim rozmnażać ryby i ptaki. Fascynujące kolory, takie jak szafir, bordo, zieleń i żółć tworzą przepiękny kalejdoskop, a bajkowa sceneria to zasługa glonów, alg i cyjanobakterii. Choć gejzer sięga już ponad trzech metrów i według naukowców będzie rósł do momentu, aż studnia wyschnie. Jeszcze do niewdana prawie nikt nie wiedział o Fly. Gejzer znajdował się na prywatnym terenie, otoczonym płotem. Od 2016 roku niezwykłe miejsce można podziwiać z bliska. Działka trafiła do firmy, która organizuje wycieczki. Zjeżdżają tam turyści z całego świata.

Dodaj komentarz