Lwów

Lwów – jedno z najpiękniejszych miejsc Ukrainy. Ma niezwykły klimat i bogatą historię. Znajduje się niedaleko granicy naszego kraju, a odwiedzić je można nawet w weekend. Mieszkali tam słynni polscy pisarze i do dziś znajdziemy w nim wiele pamiątek po czasach, gdy miasto należało do Polski.
Jego Stare Miasto wpisano nawet na listę zabytków UNESCO, a ogromna liczba zabytków, jakie tam znajdziemy zachwyci wszystkich fanów architektury oraz historii.

Lwów to świetny pomysł na wycieczkę. Jest największym miastem w zachodniej części Ukrainy. Stanowi też jeden z najważniejszych ośrodków kultury całego kraju. Mieszka tam ponad 720 tys. osób.
 
Co zobaczyć we Lwowie?

1. Pchle Targi we Lwowie
Te targi są organizowane każdego dnia, a pierwszy z nich mieści się tuż obok kościoła Bożego Ciała i Klasztoru Dominikanów na Placu Teatralnym, a drugi nazywany potocznie Wernisażem mieści się przy zbiegu ulic Teatralnej i Lesi Ukrainki Miejsce to określane jest jako Targ Buknistów, ponieważ osób zajmujących się handlem starymi książkami jest tu najwięcej. Oprócz książek znajdziemy tu również inne starocie, takie jak płyty winylowe, monety, znaczki pocztowe czy pamiątki związane z II Wojną Światową i Związkiem Radzieckim.

2. Lwowski Narodowy Teatr Akademicki Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej
To jest jeden z najpiękniejszych budynków miasta, w okresie zimowym odbywa się tu Lwowski Jarmark Bożonarodzeniowy, w okresie wiosennym zaś Jarmark Wielkanocny.

3. Cmentarz Łyczakowski
Najstarsza nekropolia Lwowa skrywa w swoich alejkach wiele tajemnic. Część grobów to prawdziwe dzieła sztuki, a najstarsze rzeźby liczą sobie przeszło 200 lat. Znajdziemy tu groby wielu wybitnych Polaków, pisarzy Władysława Bełzy, Gabrieli Zapolskiej i Marii Konopnickiej czy matematyka Stefana Banacha.

4. Rynek
Lwowski Rynek to miejsce, gdzie można spędzić cały dzień. Niemal każda kamienica na Rynku ma swoją tajemnicę oraz ciekawą historię. Ponadto wiele z kamienic to prawdziwe dzieła sztuki. Szczególnie warto zwrócić uwagę na mieszczącą się pod nr 4 Czarną Kamienicę oraz nazywaną Małym Wawelem kamienicę spod nr 6 (była własnością między innymi króla Jana III Sobieskiego). Rynek oczywiście stanowi również centrum starego miasta, które wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

5. Kopalnia kawy
Kopalnia kawy to największa lwowska kawiarnia, króra poświęcona historii kawy we Lwowie. W zakładzie znajduje się kopalnia, skąd górnicy wydobywają ziarna, które tuż donoszą na górę, osmażają I przemielają. Dodatkowo możemy pójść na spacer po kopalni, który odbywa się obowiązkowo w kaskach zamocowanymi latarkami. Jest tu też sala z kawowymi pamiątkami, gdzie możemy kupić kawę w ziarnach lub inne związane z kawą rzeczy.

Dodaj komentarz