Park Narodowy Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich położony jest w środkowej części Chorwacji. Na powierzchni 200 hektarów parku, założonego w 1949 roku, znajduje się 16 jezior położonych na różnych wysokościach i około 90 mniejszych i większych wodospadów. Na miejscu czeka sieć dobrze oznakowanych ścieżek i kładek, które ułatwiają poznawanie i odkrywanie piękna tutejszej przyrody. A zdecydowanie jest co odkrywać.
Jeziora Plitwickie dzielą się na dwa zespoły połączonych kaskadowo zbiorników, których łączna długość wynosi ponad 8 kilometrów. Wypełniająca jeziora woda ma kolor od błękitnego po ciemnozielony i nieustannie się zmienia, a wszystko za sprawą żyjących tam bakterii i rozpuszczonych w wodzie minerałów. Jeziora Górne to 11 szmaragdowych zbiorników, wśród których największy i najpopularniejszy jest Kozjak – ma powierzchnię 80 hektarów i niecało 50 metrów głębokości. Jeziora Dolne położone są niżej, w głębokiej i wąskiej dolinie. Różnica wysokości między najwyżej i najniżej położonymi zbiornikami wynosi 135 metrów
Jeziora Plitwickie oddzielone są od siebie trawertynowymi groblami, na których z kolei tworzą się niesamowite wodospady – łącznie jest ich aż 90! Najbardziej efektywnie prezentuje się Veliki slap – kaskada tego wodospadu ma aż 80 metrów, a otoczenie wapiennych klifów dodaje uroku temu miejscu. Na terenie parku znajdują się również jaskinie – największe z nich to Supljara (70 metrów) i Golubinjaca (160 metrów).

Dodaj komentarz