Sagrada Familia

Sagrada Familia to bez wątpienia najwspanialsze, choć nie dokończone dzieło Antoniego Gaudiego. Nie udało się go ukończyć nawet w dzisiejszych czasach choć od śmierci katalońskiego geniusza architektury dzieli nas niemal 90 lat.

Sagrada Familia w Barcelonie – symbolika architektury Gaudiego Budowa neogotyckiego kościoła Temple Expiatori de la Sagrada Família rozpoczęła się w 1882 roku. Dosyć niespodziewanie powierzono ją 31-letniemu wówczas architektowi. Gaudi wielokrotnie zmieniał projekt świątyni, który z czasem stawał się coraz bardziej wizjonerski, zarówno w sferze nowatorskich rozwiązań technologicznych, architektonicznych, jak i związanej z nim symboliki. Ten, jako głęboko wierzący człowiek, coraz bardziej oddawał się udoskonalaniu swojego przyszłego dzieła. O ile na początku był w stanie realizować projekty innych budowli w stolicy Katalonii, o tyle ostatnie 15 lat swojego życia spędził praktycznie jedynie na placu budowy Sagrada Familia. Zginął 7 czerwca 1926 roku potrącony przez tramwaj na skrzyżowaniu Gran Via de les Corts Catalanes z ulicą Bailèn.

Zarówno architektura jak i ornamentyka fasad oraz wnętrza Sagrada Familia przesiąknięte są ogromem chrześcijańskiej symboliki. Żmudną pracę nad ukończeniem bazyliki kontynuowali po nim jego przyjaciele i współpracownicy, a po nich wybitni architekci i artyści z całego świata, którzy właśnie w ten sposób starają się oddać hołd jego geniuszowi. Kościół ten swoją wielkością i architektonicznym przepychem miał nawiązywać do budowy najwspanialszych gotyckich katedr. Odczytaniem wszechobecnej symboliki zajął się m.in. dziekan Wydziału Teologii Katalonii w Barcelonie, Armand Puig, w książce zatytułowanej “La Sagrada Familia según Gaudí: Comprender un símbolo” (Sagrada Familia według Gaudiego: Zrozumieć symbol).

Dodaj komentarz